Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Yeşil’ Öne Çıkıyor 10 Kişiden 1’i Çevreci Olmayan Otele Girmiyor

Philips Lighting Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien Van Der Weele, yeşil uygulamalar üzerine yapılan araştırma sonuçlarını açıklayarak, “Artık otelde kalan her 10 kişiden biri oteli çevreci bulmadığı takdirde o otelde bir daha kalmak istemiyor” dedi.

Hürriyet Gazetesi
‘Yeşil’ Öne Çıkıyor 10 Kişiden 1’i Çevreci Olmayan Otele Girmiyor

Philips Lighting Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien Van Der Weele, yeşil uygulamalar üzerine yapılan araştırma sonuçlarını açıklayarak, “Artık otelde kalan her 10 kişiden biri oteli çevreci bulmadığı takdirde o otelde bir daha kalmak istemiyor” dedi. ODAK Danışmanlık tarafından düzenlenen “1. Yeşil Tesisler Konferansı”nda konuşan Philips Lighting Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien Van Der Weele,”Yaşadığımız dünya hali hazırda 3 farklı krizden geçiyor. Hem ekonomik kriz, hem iklim krizi, hem de enerji krizi peş peşe bizi sürüklüyor” dedi. “İklim değişikliği hepimizi harekete geçmeye sürüklüyor” diyen Dorien Van Der Weeen tüketicilerin değişime çok önem verdiğini vurguladı.

Hem konfor, hem yeşil

2009’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan Ween, şunları dile getirdi: “Tüketicilerin en fazla önem verdiği konulardan biri çevre. Bu yıl yapılan bir çalışmaya göre otelde kalan her 10 kişiden biri oteli çevreci bulmadığı takdirde o otelde bir daha kalmak istemiyor. Harekete geçmek için çok sebebimiz var. Turizm ve otelcilik sektörü dönüm noktasına geldi. Yeşilci olmak turizm sektörü için kaçınılmaz. Seyahat eden turistler yurtdışına çıkınca konforlu yeşilci otellerde kalmak istiyorlar” dedi.

Yüzde 38’i binalarda

Dubai’deki bir otelin enerji sarfiyatının Avrupa’daki otellere göre 2 kat fazla olduğunun belirlendiğini vurgulayan Weele, “Dubai de bu işin farkına vardı ve yeşil projelere yöneldi” dedi. Dünya Sürdürülebilirlik Konseyi’nin Ekim 2009’da yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, dünyada kullanılan enerjinin yüzde 38’inin binalar tarafından sarfedildiğinin saptandığını söyleyen Dorien Van Der Weele, “Toplam sarfiyatın yüzde 25’ini kısmak mümkün. Elde edilebilecek tasarruf dünya çapında ulaştırma sektöründe kullanılan sarfiyata eşit” diye konuştu.

555 milyar ton karbondioksit

Dünyada tüketilen toplam elektriğin beşte birinin aydınlatma amacıyla kullanıldığını söyleyen Dorien Van Der Weele, “1 kilovatlık enerji yüzde 0.2’lik karbondioksite tekabül ediyor. Kullanım esnasında etkisinin yüzde 95’ini ortaya çıkarıyor. Yapılan araştırmalar yüzde 40’lık tasarrufa gidilebileceğini gösteriyor. Bu sayede her yıl enerji maliyetlerinde 106 milyar Euro’luk tasarruf edilebilir ve bu da her yıl 555 milyar tonluk karbondioksitin tasarrufu anlamına gelecektir” dedi.

Salınım yüzde 119 arttı karbona vergi gelsin

WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye Başkanı Akın Öngör de Yeşil Tesisler Konferansı’nda yaptığı konuşmada ekolojik ve ekonomik gelişmenin dengede gerçekleştirilmediğinde sürdürülebilir bir yaşamın sözkonusu olamayacağını vurguladı. İklim değişikliğinin Türkiye için çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Öngör, “Bizim karbon salınımımız yüzde 119 artmış vaziyette. Bugün karbon salmak serbest. Karbonun fiyatlanması gerekiyor” dedi. Karbon fiyatlandırılmasına gidilmeden yol alınamayacağını anlatan Öngör, şöyle konuştu: “Vergi mi denir, ücret mi denir ne denirse densin yapılması gerekiyor. Özel sektörün bu kadar duyarsız kaldığı düşük karbon ekonomisine farkındalık yaratılmalı. Karbon fiyatlanınca özel sektör hemen kitabını kalemini eline alır. ”

Herkes başına buyruk hareket ediyor Türkiye 500 milyon dolardan oluyor

UNDP Türkiye Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı Müdürü Dr. Katalin Zaim ise, “Yeni binalarda entegre mekanizmalar kullanılsa Türkiye yılda 500 milyon dolarlık tasarrufa gidebilir ama herkes başına buyruk hareket ediyor” dedi. Türkiye’de 2000 ve 2006 yılları arasında 550 bin yeni bina yapıldığına dikkat çeken Dr. Katalin Zaim, bu binaların hiçbirinin enerji yeterliliğine sahip olmadığını vurguladı. Dr. Zaim, “Kullanılan malzemeler güncel değil, ekipmanlar çok eski. Mimarlar ve mühendisler işbirliği yapmıyor. Tasarımlar yapılırken bio iklime bakılmıyor” diye konuştu.

Gerçekçi strateji

Türkiye’de entegre bina tasarımı yapılamadığını anlatan Dr. Zaim sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes kendi başına birşeyler yapmaya çalışıyor. Müteahitler, üniversiteler, mimarlar başlarına buyruk hareket ediyor. Binalarda enerji yöneticisi yok. İstatistiklere bakınca 228 kişi sadece enerji etkinliği konusunda eğitim almış. Yeni binalarda entegre tasarımlara gidilse, işbirliği yapılsa Türkiye bir yılda 500 milyon dolarlık tasarrufa gidebilir. Bu büyük bir kazanç. Ama Türkiye’de binalarda enerji etkinliği olması için bütün paydaşların işbirliği yapması, gerçekçi strateji uygulaması, özel ve kamu sektörünün işbirliği yapması gerekiyor.”

GE ABD’nin en büyük rüzgar çiftliğine türbin yapacak

GENERAL Electric (GE), elektrik üreticisi Caithness Energy ile 845 megavatlık (MV) “rüzgar çiftliği” projesine 338 adet rüzgar türbini tedariki ve servisi için 1,4 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. Konuya ilişkin yazılı açıklamada, Shepherds Flat adı verilen rüzgar çiftliğinin Oregon eyaletinde Arlington kasabası yakınlarında yaklaşık 78 kilometre kare alana kurulacağı belirtilerek, tamamlandığında, dünyada faaliyet göstermekte olan tüm rüzgar çiftliklerinden daha büyük olacak tesiste GE’nin 2,5 xl rüzgar türbinlerinden 338 adet kurulacağı ve ABD’nin yenilenebilir enerji hedeflerini karşılamasına yardım edeceği ifade edildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-one-cikiyor-10-kisiden-1i-cevreci-olmayan-otele-girmiyor_75015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!