Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Türbe Onarımını Beklerken Dökülüyor

Adı Bursa ile özdeşleşen “Yeşil Türbe”, her geçen gün dökülmeye devam ediyor. “Dünya mirası” kültürel varlıklar arasında yer alan “Yeşil Tür

NTV-MSNBC
Yeşil Türbe Onarımını Beklerken Dökülüyor

b>Adı Bursa ile özdeşleşen “Yeşil Türbe”, her geçen gün dökülmeye devam ediyor.

“Dünya mirası” kültürel varlıklar arasında yer alan “Yeşil Türbe”nin, bu yıl onarılması planlanıyordu. Türbenin durumu ziyaretçilerin de tepkisine neden oluyor.

Yıllar süren bakımsızlık nedeniyle, dış cephesindeki çinileri dökülen, derin çatlaklar ve rutubetin duvarlarda oluşturduğu tahribat nedeniyle kötü bir görünüm sergileyen türbe, adeta ayakta durmakta zorluk çekiyor.Osmanlı Devleti’nin 5. Padişahı Sultan Çelebi Mehmet’in mezarının bulunduğu, 1414-1421 yılları arasında Mimar Hacı İvaz paşa tarafından yapılan ve Yeşil Külliyesi içinde yer alan “Yeşil Türbe”, 1855 yılındaki Bursa depreminde büyük hasar gördü. O dönemde onarılan ve adeta yeniden yapılan türbenin, bakımsızlık nedeniyle şimdiki hali, ziyaretçilerin tepkisine neden oluyor.
İstanbul’dan bir gezi grubu ile Bursa’ya gelen Nafize Kayacan, sürekli kartpostal ve televizyonlarda büyük hayranlıkla izlediği türbenin bu duruma gelmesinin büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Kayacan, hiç beklemediği bir manzara ile karşılaştığını ifade ederek, “Türbeyi bu haliyle göreceğim aklıma gelmezdi. Tarihimize sahip çıkmamız gerekli. Yetkililer daha ne bekliyor. Türbenin her yanıdökülüyor. Bu halini görünce bizim içimiz yandı. Bir an önce onarımı yapılarak, yeniden kartpostallardaki, televizyonlardaki gibi görüntüsüne kavuşturulsun” dedi.
Aynı gruptan Salih Uygun da özellikle Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Bursa’da, böylesine tarihi bir esere sahip çıkılmamasının kendilerini üzdüğünü belirterek, türbenin bir an önce onarılması gerektiğini kaydetti.ÇALIŞMALARIN BU YIL BAŞLAMASI BEKLENİYOR
Bursa’nın merkez Yıldırım İlçe Belediye Başkanı Özken Keskin, Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yürüttüğü dönemde, kent merkezinde 35 tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini, Yeşil Türbe için de gerekli projeleri uzman ekiplere hazırlatarak, ilgili kurumlara gönderdiklerini söyledi. Türbenin çok iyi incelenmesi gerektiğini vurgulayan Keskin, “Duyduğum kadarıyla onarımına bu yıl başlanacakmış. Biz de çalışmaların bir an önce başlamasını bekliyoruz” dedi.
Bursa Müze Müdürü Öcal Özeren ise Yeşil Türbe’nin onarımı için tümproje çalışmalarının tamamlandığını, bu yıl tadilata başlanmasının beklendiğini söyledi.YEŞİL TÜRBE
Yeşil Camii’nin karşısında bulunan ve Bursa’nın en değerli anıtsalyapısı olan türbe, sekizgen planlı ve alt kattaki mezar odası ile Selçuklu türbelerini andırıyor. Sivri bir kubbesi bulunan türbenin duvar yüzeylerinin kenarları mermerle çevreleniyor ve mermer ayaklar üzerinde sivri kemerler bulunuyor.
Dış cepheleri frizu renkli levha çinilerle, büyük bölümü yeşil çinilerle kaplı olan türbenin en dikkat çekici köşelerinden biri de ceviz ağacından oyulmuş kapısı. Kapıda rozet ve geometrik yazı motifleri yer alırken, türbenin içinde bulunan, çinili mihrap, palmet şeklindeki süslemeleriyle, renkli süsleme sanatının bir şaheseri olarak kabul ediliyor. Türbe içindeki Çelebi Mehmet’in görkemli sandukası da beyaz, mavi, sarı, lacivert çinilerden oluşan yazılarla süslü bulunuyor.
Pencerelerinin çevresinde çiçeklerle ayetler işli olan çinilerin bulunduğu türbede, Çelebi Mehmet’in oğulları Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk hatun, Hafsa Sultan, Daye Hatun ve Ayşe Hatun’un çinili sandukaları da bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-turbe-onarimini-beklerken-dokuluyor_23231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!