Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Türbe’yi TOBB Restore Ettiriyor

Osmanlı Devleti’nin 5. padişahı Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan ‘Yeşil Türbe’nin restorasyon bedelinin yaklaşık 1,5 milyon YTL’lik kısmı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından karşılanacak.

Zamansmanlı Devleti’nin 5. padişahı Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan ‘Yeşil Türbe’nin restorasyon bedelinin yaklaşık 1,5 milyon YTL’lik kısmı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından karşılanacak.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmesi planlanan ‘Dünya mirası’ kültürel varlıklar arasındaki türbe, kısa sürede turizme yeniden açılacak. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, TOBB’un Türkiye genelinde tarihî ve kültürel mirası korumak adına çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Çalışmalar kapsamında Yeşil Türbe’nin de onarımını yapacaklarını belirten Parseker, bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu arasında, Bursa’da 2 Temmuz’da protokol imzalanacağını bildirdi. “Bursa’nın önemli bir tarihî değeri olan Yeşil Türbe’nin restore edilerek, bir an önce ziyarete açılmasını amaçlıyoruz.” diyen Parseker, TOBB’un daha önce de 700 yıllık tarihiyle Bursa’nın tarihî ve turistik mekanlarının başında gelen Cumalıkazık köyünde çalışmalar yaptırdığını ve Edirne’de Selimiye Camii’nde restorasyon çalışmaları gerçekleştirdiğini söyledi. Parseker, maliyet konusunun henüz netlik kazanmadığını, restorasyonun 1,5 milyon YTL’ye mal olmasını beklediklerini kaydetti.
Fatih Karakılıç

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-turbeyi-tobb-restore-ettiriyor_29495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!