Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeşil Yol Israrı Sürüyor

Rize İl Özel İdaresi, mahkemenin iptal kararına karşın Yeşil Yol Projesi’ni 2020-2024 Stratejik Planları kapsamına aldı.

yapi.com.tr
Yeşil Yol Israrı Sürüyor

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki ‘Yeşil Yol’ adlı betonlaşma projesini geçen temmuz ayında durdurdu. Kurul, Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan yolların yaylaların varlığını yok edeceğine dikkat çekerek yol boyunca sürekliliği olan bir yapılaşmaya neden olacağını vurguladı.

Amaç Güvenli Ulaşımmış
Danıştay’ın kararını görmezden gelen Rize İl Özel İdaresi, ‘Güvenli konforlu ve kesintisiz yol ve ulaşım ağını tamamlamak ile trafik seyir ve güvenliğini temin etmek’ amacıyla hazırladığı 2020-2024 Stratejik Planları’nda ‘Turizm Yolları ve Yeşil Yollar’ın yapımı’ ibaresi yer aldı.

Yeşili Yok Ediyorlar
BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; Rize İl Özel İdaresi’ne tepki gösteren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Mahkemenin iptali mümkün olmayacak şeklinde verdiği karar yaylaların dokusunun bozulmayacağı için sevindirici olmuştu. Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmanın meşrulaştırılmış hali olan Yeşil Yol Projesi Rize İl Özel İdaresi 2020-2024 Stratejik Planın’da yer almış ve mecliste yapılan itirazlara rağmen kabul edilmiştir” denildi.

“Rize’yi var eden yeşili yok etmeyi hedeflerine koymuşlar” diyen Deniz şu ifadeleri kullandı: Rize’nin en önemli 2 gelir kaynağı var. Biri çay tarımı diğeri doğasıdır. Karar vericiler Rize’nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlaması gerekirsen nasıl talan edeceğini planlamaktadır. Hem turizmden bahsedip hem de turizme konu olan yeşili yok etmek anlaşılması mümkün olmayan bir anlayıştır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-yol-israri-suruyor_184449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!