Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Akciğerlere Beton Doldurulacak

Yeşilde Dünyayı Yakaladılar

Bornova Belediyesi son dört yılda 600 bin metrekare yeni yeşil alan ve parkı ilçeye kazandırarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını Dünya standartları olan 7 metrekareye çıkardı.

yapi.com.tr
Yeşilde Dünyayı Yakaladılar

Bornova Belediyesi, daha yeşil bir çevre oluşturmak için yaptığı yatırımlarla ilçede oturanların yaşam standartlarını yükseltiyor. Her yıl yeni yeşil alanlar oluşturan Bornova Belediyesi, ilçe merkezinde yaşanan alan yetersizliği sorununu da yaptığı kamulaştırmalarla aşıyor. Kenti çiçeklerle donatan Bornova Belediyesi, yol kenarları ve orta refüjlerdeki düzenlemele çalışmalarıyla görsel kirlilikleri de ortadan kaldırıyor.

4 yılda 600 bin metrekare yeni yeşil alan

Bornova Belediyesi son dört yılda toplam 488 bin metrekarelik alanı yeşillendirdi. Paklar ve Bahçeler Müdürlüğü’nün imkanlarıyla yapılan yaklaşık 100 bin metrekarelik yeşil alan çalışmasıyla bu rakam 600 bir metrekareye yaklaştı. Bornova Belediyesi, yeşil alan yapacak alanlar oluşturmak için kamulaştırmalar da yaparak kent içinde nefes alacak alanlar oluşturuyor. Bornova sınırları içinde parkı olmayan mahelle kalmadı. Yapılan yeni parkların sayısı 119’u buldu.

Yeşil alanda avrupa standartı

Avrupa Birliği bünyesinde pek çok projeyi yürüten Bornova Belediyesi, yeşil alanda da Avrupa standartlarını yakaladı. Bornova Belediyesi, yarattığı yeni yeşil alanlar sayesinde Avrupa ortalaması olan kişi başına 7 metrekarelik yeşil alan standardının da üzerine çıktı. 3 milyon 117 bin 938 metrekarelik yeşil alana sahip olan Bornova’da yaşayan 416 bin 7 kişinin her birine 7.49 metrekare yeşil alan düşüyor.

Budama artıklarından toprak ıslahı

Bornova Belediyesi Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü, ağaçların budanmasından elde edilen artıkları da değerlendiriyor. Bu artıklar parçalayıcıdan geçirilip ufalandıktan sonra ekim yapılacak toprakların organik açıdan zenginleştirilmesi için kullanılıyor. Her yıl budama artıklarından elde edilen 15 ton malzeme, toprağa karıştırılıyor.

Köylere de park hizmeti

Bornova ilçesi sınırlarındaki 12 köyde de yeşil alan ve park ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kapsamda köy muhtarlıklarının gösteridği uygun alanlarda ve okulların bahçelerinde parklar oluşturuluyor. Bornova’daki köylerin tamamında park çalışmaları yapılırken, bakım gibi çeşitli konulardaki ihtiyaçlar da karşılanıyor.

Aralıksız bakım

Bornova Belediyesi milyonlarca metrekarelik yeşil alanları her yıl bakımdan geçiriyor. Sulama, çim biçme, ilaçlama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi alanlarda yapılan çalışmalar kapsamında her yıl 3 milyon metrekarelik alan elde geçiriliyor. Yaz aylarında boş arazilerdeki otların yangın tehlikesine karşı kesimi yapılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesilde-dunyayi-yakaladilar_106732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!