Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşilköy, Wimbledon'a Rakip Olacak

İngiltere'deki dünyaca ünlü tenis arenası Wimbledon'ın bir benzerinin Türkiye'de yapılması için kollar sıvandı. İstanbul Cup şirketi, Türkiye'ye her yıl 200 bin tenisseveri çekecek 15 milyon dolarlık 'tenis köyü' inşa etmeye hazırlanıyor.

Zaman Gazetesi/Ahmet Dönmezngiltere'deki dünyaca ünlü tenis arenası Wimbledon'ın bir benzerinin Türkiye'de yapılması için kollar sıvandı. İstanbul Cup şirketi, Türkiye'ye her yıl 200 bin tenisseveri çekecek 15 milyon dolarlık 'tenis köyü' inşa etmeye hazırlanıyor.

İstanbul Atatürk Hava Limanı karşısındaki arazinin satışı için bugün ihaleye çıkılıyor. Arazide yapılması düşünülen tenis tesisleri için dünyanın en önemli kortu olan Wimbledon (küçük resim) örnek alınıyor.

Milli Emlak, Yeşilköy'de İstanbul Atatürk Havaalanı'nın karşısındaki 40 dönümlük araziyi ihaleye çıkardı. İki yıldır uluslararası WTA İstanbul Cup Tenis Turnuvası'nı düzenleyen şirket, tesis yokluğu sebebiyle Hazine'nin kapısını çaldı. İstanbul Cup, bir spor kulübü olmadığı için arazi tahsisi mümkün olmadı. Bu yüzden ihale yoluyla arazi satışı gündeme geldi. İhaleyi kendilerinin alacağına inanan şirket yetkilileri, "Hedefimiz Wimbledon gibi bir tesisi Türkiye'ye kazandırmak. Buraya 10 bin kişilik bir arena, sporcu oteli ve 30 civarında kort yapılacak." diyor. Bugün gerçekleştirilecek ihaleye başka firmaların da katılması bekleniyor. İhaleye girecekler arasında Fenerbahçe kulübünün de olduğu öğrenildi. Türkiye'nin önemli uluslararası spor etkinliklerinden biri WTA İstanbul Cup Tenis Turnuvası. Ancak ülkede böyle bir turnuva için hiç tenis tesisi bulunmuyor. 2005 yılında başlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan turnuva, şimdiye kadar göçebe kortlarda yapılıyordu. Bu sebeple kalıcı, prestijli ve olimpiyatlar için Türkiye'ye avantaj sağlayacak dev bir yatırım için harekete geçildi.

Hedef 4 Ayda Tamamlamak
Şirketin genel müdürü Coşkun Erginer, "Türkiye ilk kez böyle bir tesis kazanacak. Nihayetinde olimpiyatların alınması için de avantaj sağlayacak bir yatırım bu. Amacımız 4 ayda tamamlamak." diyor. Erginer, bu yıl 19-27 Mayıs tarihlerinde yapılacak turnuvayı yeni tesislerde gerçekleştirmek istediklerini söylüyor. İstanbul Cup Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Yavuz, uluslararası kriterlere göre, tenis turnuvasının organizasyonunu yapabilmek için şirket olmak gerektiğini belirtiyor. Yavuz, spor kulüplerinin böyle bir organizasyon yapamadığını dile getiriyor. Bu sebeple yatırımcı firma Garanti Koza bünyesinde İstanbul Cup adlı bir şirket kurduklarını belirtiyor. Bu sefer de yerli bürokrasiyle karşılaştıklarını anlatan Yavuz, Hazine arazilerinin tahsisi için de şirket değil spor kulübü olmak gerektiğini ifade ediyor. Bu nedenle ihale ile araziyi alacaklarını ifade ediyor. Tesislerin yapılması düşünülen arazinin ön izin ihalesi bugün. Pazarlık usulü yapılacak ihalenin tahmini ön izin bedeli, 224 bin 800 YTL. İhaleyi kazanan firma, inşa edilecek tesislere ilişkin imar planları ve uygulama projelerini hazırlayacak.

Ardından projeleri yetkili birimlere onaylatacak. Gerekli onayların alınması halinde ihale süreci tamamlanmış olacak. Cahit Yavuz, ihalenin açılış sebebinin kendilerinin talebi olduğunu öne sürerek, ihaleyi kendilerinin kazanacağını iddia ediyor. Havaalanı çevresine yüksek bina ve alışveriş merkezi yapılamadığına işaret eden Yavuz, "Hazine'nin elindeki böyle bir araziye yapılabilecek en uygun yatırım bu. Hem yıllardır bataklık halinde atıl duran bu bölge değerlendirilmiş olacak hem de biz Türkiye'ye dünya çapında bir tesis armağan etmiş olacağız." diye konuşuyor. Genel müdür Erginer de başta futbol olmak üzere bazı popüler spor dallarında faaliyet gösteren kulüplere devlet imkanlarının seferber edildiğine dikkat çekiyor: "Biz ise bedelini ödeyip alacağız." Ancak yetkililer, manipülasyon yapılmamasını isteyerek ihalenin rekabete açık olduğunu vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesilkoy-wimbledona-rakip-olacak_51359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!