Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YİBO’larda Sağlıklı ve Çağdaş Yaşam için İşbirliği

“YİBO Hijyen Projesi” kapsamında, Anadolu’daki yatılı ilköğretim bölge okullarının (YİBO) banyo ve tuvaletleri projelendirilerek VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenilenecek.

yapi.com.tr
YİBO’larda Sağlıklı ve Çağdaş Yaşam için İşbirliği

b>Eczacıbaşı Topluluğu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), öğrencilere çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşulları sunmak üzere işbirliği yaptı. “YİBO Hijyen Projesi” kapsamında, Anadolu’daki yatılı ilköğretim bölge okullarının (YİBO) banyo ve tuvaletleri projelendirilerek VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenilenecek. İlk etapta proje kapsamına alınan 30 YİBO’da, Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarından İpek Kağıt’ın “İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” de uygulanacak. Zaman içinde Eczacıbaşı Topluluğu’nun diğer alanlardaki birikim ve uzmanlığı da YİBO’ların hizmetine sunulacak.

Projeyle ilgili düzenlenen imza törenine, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan ve ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan katıldı. Törende konuşan Prof. Dr. Saylan, “Yıllardır ‘Türkiye’nin kanı canı YİBO’larda yatıyor’ derim. Öğrencilerinin çoğunu, kırsal alanda yaşayan çok çocuklu ailelerden gelenlerin oluşturduğu YİBO’lar, Türkiye’de daha fazla kişiye eğitim olanağı tanınmasını sağlıyor. YİBO’larda devlet olanaklarıyla okutulan çocuklarımızın sahip oldukları fiziki şartlar, ne yazık ki yeterli seviyelerde değil. YİBO’ların çağdaş eğitim kuruluşları haline getirilebilmesi için, çeşitli kurumların ve STK’ların desteğiyle farklı alanlarda çalışmalar yürütülüyor. VitrA ve Artema ile birlikte her yıl belli sayıda YİBO’nun banyo ve tuvaletini yenilemeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesiyle yola çıktık. Çocuklarımıza daha iyi ve nitelikli bir yaşam sağlayarak onların daha başarılı olacaklarına eminiz ve bu eli uzatabildiğimiz için çok kıvançlıyız” dedi.

Dr. Erdal Karamercan da konuşmasında, bugün Türkiye’de gençlerin yalnızca yüzde 40’ının orta öğretim diplomasına sahip olduğunu, aynı oranın AB ülkelerinde ise yüzde 85’e ulaştığını vurgulayarak, “Çağdaş dünya ile ekonomik ve sosyal bütünleşmeyi sağlamak ve yaşam standartlarımızın çıtasını yükseltmek için, eğitimi kesinlikle yaygınlaştırmak zorundayız. Küresel ekonomide başarılı bir şekilde rekabet edebilmek, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek için, eğitimin kalitesini de hızla artırmak zorundayız. Daha da önemlisi, ülkemizdeki tüm kurumların kaliteli eğitim olanakları sunabilmesi için, devletin, yerel yönetimlerin ve STK’ların çabalarına, özel sektörün de desteğini eklemek zorundayız” diye konuştu.

İlk aşamada 2010 yılına kadar devam etmesi planlanan proje kapsamında, Artvin, Bitlis, Erzincan, Giresun, Hakkari, Muş, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van gibi şehirler yer alıyor. YİBO’ların tesisat altyapısının da yenilenmesini sağlayan çalışma, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin mimarları tarafından projelendiriliyor. Projeye Valilikler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar da destek veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yibolarda-saglikli-ve-cagdas-yasam-icin-isbirligi_57508.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!