Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıkılma Tehlikesine Karşı Ayasofya'nın Birebir Örneği Çıkarılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, olası bir İstanbul depreminde Ayasofya'nın yıkılma tehlikesine karşı 3 boyutlu lazer yöntemiyle birebir örneği çıkaracak.

Zaman Gazetesib>Kültür ve Turizm Bakanlığı, olası bir İstanbul depreminde Ayasofya'nın yıkılma tehlikesine karşı 3 boyutlu lazer yöntemiyle birebir örneği çıkaracak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Bilişim Teknolojileri Alanında 2006 Yılında Gerçekleştirilen Faaliyetleri ve Bakanlığın 2007 yılı hedeflerini bir basın toplantısı ile anlattı.

Bakanlığın, teknolojinin kültür sanat alanında yaygınlaştırılması bakımından önemli çalışmalar yaptığını ifade eden İsen, web portalının tasarımının yenilendiğini kaydetti.

Web sayfasında 0-10 yaş arası çocukların gelişimine katkıda bulunmak için çocuk web sayfası linki oluşturulduğunu dile getiren İsen, görme engelli vatandaşların yararlanabilmeleri için 284 kitabın sesli kitap bölümüne eklendiğini bildirdi. İsen, bu kitapların doğru okunan metinler olması nedeniyle diksiyon eğitimi için de altyapı imkanı sağladığına da işaret etti.

Başbakanlıkta telif yönetmeliğinin beklediğini hatırlatan İsen, telif yönetmeliğinin yayınlanmasının ardından web sayfasına konulan kitaplar konusunda daha hızlı çalışma yapılabileceğini bildirdi.

İsen Türkiye'nin İslam eserleri konusunda dünyanın en zengin, yazma eserlerde ise en önemli ülkeler arasında yer aldığını belirterek, bu eserlerin büyük bölümünün dijital ortama aktarıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin Tanıtımı Internetten Yapılacak
Türkiye Kültür Mirasları Katalogu'nun taramasının da tamamlandığını ifade eden İsen, bu kataloga www.kulturvarliklari.org.tr adresinden ulaşılabileceğini bildirdi.

Uluslararası fuarlarda büyük paralar harcanarak, stantlar kurulduğunu, ancak bu stantların sınırlı sayıda kişi tarafından görebildiğini kaydeden İsen, bu nedenle "sanal stant" oluşturacaklarını ve Türkiye'yi bu stantlarla tanıtacaklarını anlattı.

İsen, 2006 yılında elektronik imzayı faaliyete geçiremediklerini dile getirerek, şuanda test aşamasında olan kurumların incelendiğini ve sonuç alınır alınmaz, evrak akışını daha hızlı sağlamak için elektronik imzaya geçileceğini söyledi.

Depreme Karşı Tarihi Eserlerin Birebir Kopyası Çıkarılacak
Olası bir İstanbul depreminde Ayasofya'nın yıkılma tehlikesine karşı 3 boyutlu lazer teknolojisiyle müzenin içten ve dıştan taranarak rölövesinin çıkarılacağına ve ciddi zarar görse bile aynısı yeniden yapılabileceğine işaret eden İsen, ilerleyen zamanda diğer eserler için de aynı yöntemin kullanılacağını bildirdi. İsen, Ayasofya'nın örnek seçilmesinin nedenini "İçinde herhangi bir obje sergilenmiyor olması" olarak açıkladı.. İsen, önümüzdeki günlerde 1000 turizm noktası seçileceğini ve baz istasyonları yardımıyla kişilerin cep telefonlarına hangi bölgede olduklarının ve bulundukları bölgede hangi müzeler, camiler ve tarihi eserler bulunduğunun mesaj yoluyla gönderileceğini belirtti. Toplantıda öte yandan, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin 360 derecelik görüntüsünün web sayfasında yer alacağını bildiren isen 100 turizm noktası belirleyerek aynı işlemi o noktalar için de gerçekleştireceklerini söyledi.

İsen, Türk toplumunun özellikle el sanatlarında çok özgün birikimleri bulunduğunu, ancak buna çağdaş bir bakış açısının artık şart olduğunu ifade ederek, "Örneğin, Topkapı Sarayındaki Tılsımlı olarak adlandırılan gömlekler var ve bu gömleklerden dünyanın başka hiçbir ülkesinde yok. Bu gömlekleri padişahlar savaşa giderken giyerlermiş. Şimdi bir modacımız bu gömleklerden esinlenerek bir tasarım ortaya çıkaracak. Aynı şey takılar için de geçerli olmalı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikilma-tehlikesine-karsi-ayasofyanin-birebir-ornegi-cikarilacak_51396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!