Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıkım Devam Ediyor

Emekçi mahallelerinin kabusu Kentsel Dönüşüm devam ediyor. Emekçilerin yıkım projesi dedikleri dönüşümün hedefinde şimdi de Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi var. Geçmiş yıllarda da çeşitli bahanelerle ‘yıkım’ acısı yaşayan mahalleli, TOKİ’nin kendilerinden istediği 68 ile 52 bin TL’yi ödeyemeyeceklerini söylediler.

Evrensel GazetesiEmekçi mahallelerinin kabusu Kentsel Dönüşüm devam ediyor. Emekçilerin yıkım projesi dedikleri dönüşümün hedefinde şimdi de Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi var. Geçmiş yıllarda da çeşitli bahanelerle ‘yıkım’ acısı yaşayan mahalleli, TOKİ’nin kendilerinden istediği 68 ile 52 bin TL’yi ödeyemeyeceklerini söylediler.

İstanen parayı nasıl ödeyecekler

18 senedir Karayolları Mahallesi’nde yaşayan Sebahat Cömert’in evine 6 bin TL enkaz bedeli biçildi. TOKİ konutları 60 bin TL’den satışa çıkarırken, evlerin aylık taksitini 350 TL olarak belirledi. Eşinin kazandığı 830 TL ile ay sonunu getirmeye çalışan Cömert’in bu 350 TL’yi ödemesi imkansız gibi görünüyor. ‘Ben o parayı ödeyebilseydim 18 yıldır bu pisliği çeker miydim” diye soran Cömert, yakacak alamadıkları için ise ayakkabı parçaları yakıyor.

Hükümet bizi TOKİ'ye sattı

Bedriye Akgül ise daha önce yıkım acısı yaşayanlardan. Yıllar önce yaşadıkları evleri ‘yol geçecek’ bahanesi ile yıkılan Akgül, yetkililer tarafından Karayolları Mahallesi’ne yönlendirilmiş. İki çocuk annesi olan Akgül, çorap satarak çocuklarına bakıyor. “İki senedir faturaları yatıramadığım için elektrik ve suyumuz kesik” diyen Akgül, devletin kendilerini dolandırdığını söyledi.

Sürgün ediyorlar

Daha önce Cebeci’de bulunan evleri ‘yol yapacağız’ denilerek yıkılan Nebahat Eroğlu da tam 15 yıldır bu mahallede yaşıyor. 1986’dan beri evinin vergisini verdiğini belirten Eroğlu, geçmişte yaşadıkları kaosu tekrar yaşadıklarını anlattı. Eroğlu’nun evine 24 bin TL değer biçen yetkililer çeşitli bahanelerle bu o parayı 5 bin TL’ye kadar düşürdü. Bu paranın nakliye ve ‘defol git’ parası olduğunu söyleyen Eroğlu, “Ben bunu kabul etmiyorum. Ben burada yaşıyorum ve buradan yer istiyorum. Bizi neden kendi ülkemizde sürgün yapıyorlar. Neden bizi Mevlana Mahallesi’ne atıyorlar. Siz burada oturamazsınız gidin orada oturun diyorlar. Bizim neyimiz eksik? Bu benim canımı çok acıtıyor. Biz buna karşıyız. Kentsel dönüşüm diyorlar ama kentsel değil rantsal dönüşüm” dedi.

Sokağı yok saydılar

Karayolları Mahallesi’nin tek sorunu kentsel dönüşüm değil. Mahallenin yanı başında yükselen Avrupa Konutları’nın istinat duvarı, burada yaşayanlar için ayrı bir tehdit oluşturuyor. Mahallede ölçümler yapan yetkililer aradan geçen sokağı yok sayarak evlerin yanı başına kadar işaretlemeler yapmışlar. İşareti görenler buna anlam vermekte zorlanıyorlar. Çünkü istinat duvarı, yapılan ölçümler esas alınarak örülürse, Karayolları Mahallesi sakinleri ne sokaklarına girebilecek ne de evlerine. Mahalleli, ‘TOKİ bu yolla bizi ikna etmeye mi çalışıyor’ diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikim-devam-ediyor_66458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!