Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıkım Kararı Kimin Umurunda

İSKİ Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri 2007 Nisan ayında, Kanal 6 televizyonunu satın alarak adını duyuran işadamı Mehmet Kurt’un sahibi olduğu Çatalca Dağyenice köyündeki Kurt Harası’nda incelemelerde bulundu. Hazırlanan rapora göre, İçmesuyu Havzaları Yönetmeliği’ne aykırı yapılar tespit edildi.

Milliyet Gazetesi
4 Yıkım Kararı Kimin Umurunda

İşadamı Mehmet Kurt’a ait olan, Çatalca Dağyenice köyünde bulunan, Türkiye’nin en büyük haralarından “Mehmet Kurt Harası”nın bazı bölümleri ile iki katlı muhteşem malikâne için İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yıkım kararı aldı.

250 bin metrekarelik bir alan üzerine 1995 yılında kurulmaya başlanan haranın bir bölümünün, İSKİ Büyükçekmece Baraj Havzası Dere Mutlak Koruma Alanı’nda kaldığı bildirildi. İşadamı Kurt’un, yıkım kararına rağmen malikânesinde ve diğer binalarda inşaat çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

İSKİ Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri 2007 Nisan ayında, Kanal 6 televizyonunu satın alarak adını duyuran işadamı Mehmet Kurt’un sahibi olduğu Çatalca Dağyenice köyündeki Kurt Harası’nda incelemelerde bulundu. Hazırlanan rapora göre, İçmesuyu Havzaları Yönetmeliği’ne aykırı yapılar tespit edildi. Tespitlere göre, Kurt Harası, Büyükçekmece Baraj Gölü’nün uzun (2000-5000 m) mesafeli koruma alanında yer alıyor. Haranın bazı bölümleri ise, koruma altına alınan Değirmen Deresi’nin “dere mutlak koruma” alanında bulunuyor.

Raporda, dere mutlak koruma alanı içindeki ve dışındaki yerler şöyle anlatılıyor: “Bahse konu yapılardan eski inek ahırı, şu an samanlık olarak kullanılan yer, idari bina, bekçi kulübesi ve boş at ahırı koruma altına alınan Değirmen Dere’nin mutlak koruma alanında; at harası, koğuş ve garajın ise koruma altına alınan derenin mutlak koruma alanının dışında kaldığı belirlenmiştir.”

Yapılan tespitleri imza karşılığında hara yöneticilerine veren İSKİ, dere mutlak koruma bandında kalan yapıların bir an önce kaldırması, aksi takdirde belediye tarafından yıkımın gerçekleştirileceğini bildirildi.

Malikânede çalışmalar sürdü

İSKİ’nin 2007 yılında “Gereğini yapın” uyarısı etkili olmadı. Derenin 100 metrelik mutlak koruma bandında bulunan yapılar yıkılmadığı gibi yenileri yapılmaya, eskiler de tadilat görmeye başladı. Bu arada çiftlikte, arka kısmında havuz inşaatı süren, girişinde sütunlar bulunan iki katlı muhteşem bir malikâne yükseldi.

İSKİ, Çiftlikköy Belde Belediye Başkanlığı’na “Ruhsatsız yapılaşma ve yıkım talebi” başlıklı bir yazı yazarak, “kaçak inşaat faaliyetinin durdurularak, yıkılmasını” istedi. İSKİ, yazısında fotoğrafına da yer verdiği mevcut konutun tadilat ve dekorasyon işlerinin sürdüğü bildirildi. İşadamı Kurt’un ayrıca, çok büyük bir de padok (hipodromda yarış atlarının yedekle gezdirildikleri yer) inşa ettiği belirlendi.

Açıklama gelmedi

İSKİ, 27 Nisan 2008 tarihinde haradaki yasadışı yapılarla ilgili yıkım kararını taraflara gönderdi. Ancak hara yetkilileri yıkım kararını teslim almadı. Karar, Dağyenice Muhtarı Sezai Duran aracılığıyla hara yöneticilerine teslim edildi. Çiftlikköy Belediye Başkanı İsmail Sevinç, yıkım kararının kendilerine de ulaştığını, söz konusu harayla ilgili gereken raporun hazırlandığını bildirdi. Konu hakkında görüşünü almak istediğimiz Mehmet Kurt Harası yöneticileri ise, haber yayına hazırlandığı saate kadar bir yanıt vermedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikim-karari-kimin-umurunda_61863.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • o güzelim boğazı gökdelenlerle yeşil alanları katlederek yapılan inşatlar görmemezlikten gelinirken sayın mehmet kurdun doğanın yapısını bozmadan bilakis dahada ağaçlandırıp doğayla her türlü hayvanların iç içe yaşadığı bir alanı emeğiyle maddi ve manevi katkıda bulunup o güzelim doğayı koruduğu içinmi yıkım kararı alınmıştır. sayın mehmet kurtun o çiftliğe hiç bir zaman maddi getiri gözüyle bakmamıştır. yıkım kararını alan dairenin konuyu bir daha gözden geçirip sağlıklı bir karar vermesini dilerim YANITLA
  • boylesine gerikalmış bir ülkedeyaşıyoruz ki bunlara söyleyecek birşey bulamıyorum. kardeşim neden izin veriyosun o zaman bu adam kac kişiye aş veriyor haberiniz var mı? bu tür insanların önünü acalım beyler yazık üzülüyorum.. YANITLA
  • Mehmet Kurt kaç kişinin ekmek kapısı biliyor mu İSKİ? Sanki adam derenin içine pislik boşaltıyo, kime ne zararı var? Mehmet beyin o bölgeye getirisi var götürüsü yok..sonuna dek destek tam destek... YANITLA
  • biri bişey yapmaya görsün ne kadar da yıkmaya meraklısınız..madem su koruma havzasında kaldı neden baştan izin verdiniz? işiniz gücünüz yıkmak ... YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!