Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Yılda 1.2 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşarız"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Okan Üniversitesi işbirliğiyle 2018 yılında yürürlüğe girecek Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’nın (TPP) Türkiye ekonomisine etkilerini analiz eden bir rapor hazırladı. Rapora göre, Türkiye, bu anlaşmaya imza atan 12 ülkeye olan ihracatında yıllık ortalama 1.2 milyar dolarlık kayıp yaşayabilir.

yapı.com.tr
"Yılda 1.2 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşarız"

ABD, Avustralya, Brunei Darü’s-Selam, Kanada, Japonya, Malezya, Meksika, Peru, Singapur, Şili, Vietnam ve Yeni Zelanda geçen yıl ekim ayında imzaladığı ve 2018’de uygulamaya girecek TPP anlaşmasıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye’nin TPP ülkeleriyle dış ticareti 2015’te ihracatta 9.7 milyar dolar ve toplam ihracatı içinde bunun payı yüzde 6.7 iken, ithalatta 20.5 milyar dolar ve toplam ithalatında payı 9.9 olmuştu. Dolayısıyla, dış ticaretimizde çok büyük etkisi olmayacak. İhracatçımız, bu kaybı kolaylıkla başka pazarlarla telafi edebilir” dedi.

Hürriyet'in haberine göre, Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mübariz Hasanov ise “TPP, taraf ülkeler arasında ticaretin maliyetini düşürecek, Türkiye gibi diğer ülkelerle maliyeti artıracak. Raporumuzda, olumlu senaryoda, Türkiye her yıl ihracatta 658 milyon dolar, olumsuz senaryoda 1.2 milyar dolar kayba uğrayacak. Olumsuz etkilenecek sektörler ise otomotiv, gıda, kimya, ana metal, tekstil ve hazır giyim sanayileri olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yilda-1-2-milyar-dolarlik-kayip-yasariz_144689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!