Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıldız Köprülü Kavşağı'nın Temeli Atıldı

Ulaşımın yüzde 92'sinin halen karayoluyla yapıldığı İstanbul'da; temeli atılan Yıldız Kışla Önü Köprülü Kavşağı tamamlandığında, Beşiktaş-Leven

İBB
Yıldız Köprülü Kavşağı'nın Temeli Atıldı

laşımın yüzde 92'sinin halen karayoluyla yapıldığı İstanbul'da; temeli atılan Yıldız Kışla Önü Köprülü Kavşağı tamamlandığında, Beşiktaş-Levent trafiği büyük ölçüde rahatlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karayolları üstündeki büyük yoğunlaşmayı hafifletmek amacıyla son yıllarda yeni kavşak ve üst geçitlere büyük önem veriyor. Bu çalışmalar neticesinde Avrupa Yakası'nın dört bir yanına yayılan iddalı kavşak projeleri hayata geçiriliyor.

Beşiktaş-Levent-Mecidiyeköy trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan ve projesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı Alt Yapı Koordinasyon Müdürlüğü tarafından yürütülen Yıldız Kışla Önü Köprülü Kavşağı'nın temeli, Başkan Gürtuna tarafından atıldı. Törende İşadamı Sakıp Sabancı, Beşiktaş Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu, Büyükşehir Belelediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Gen. Sek.Yrd. Ahmet Önal, Fen İşleri Daire Başkanı Yunus Balta ve Altyapı Koordinasyon Müdürü Ahmet Şahin, Beşiktaş Kaymakamı Mehmet Emin Avcı da hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan işadamı Sakıp Sabancı, Başkan Gürtuna'nın İstanbul'un dört bir yanında hayırlı ve büyük işler yaptığını belirterek hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Beşiktaş Belediye Başkanı Namoğlu da yaptığı konuşmada halk için çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte doğruları yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Gürtuna'ya İstanbul için verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Temel atma töreninde konuşan İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 10 milyondan fazla nüfusu ile birçok ülkeden daha büyük bir metropol olan İstanbul’un birinci meselesinin ulaşım sorunu olduğunu söyledi. Bu bakımdan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarında önceliği özellikle trafik sorununu çözecek altyapı yatırımlarına verdiğini söyleyen Gürtuna, şöyle konuştu;

'1987 yılında 1 saat olan şehir içi ulaşım süresini yaptığımız yatırımlarla 35 dakikaya düşürdük. Hizmete açılan ve yapımı devam eden yeni yollar, kavşaklar, alt ve üstgeçitler, viyadükler, metro ve hafif metro gibi ulaşıma yapılan yatırımlar ile nihai hedef olarak İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın ev ve işyeri arasındaki ortalama yolculuk süresini 25 dakikanın altına düşüreceğiz inşallah. İstanbul genelinde şimdiye kadar 70 tane kavşak, alt ve üst geçit yaptık. Bu yıl sonunda 100'ü geçecek. Fethin 550. Yılı'nda başlattığımız 550 Eser'le İstanbul'daki altyapı sorununu tamamen bitiriyoruz. Ulaşım sorununun çözümü için asıl hedefimiz ise tüp geçit ve raylı sistemdir. İstanbul'daki raylı sistem taşımacılığını üç aşamada yürütüyoruz. Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılına kadar nihai hedefimiz 350 km raylı sistem döşeyerek, şehrin dörtbir yanını demir ağlarla birbirine entegre etmek.'

Üç tarafı denizlerle çevrili olan İstanbul'da, toplu taşıma içinde deniz taşımacılığının payının sadece yüzde 4 olduğuna dikkat çeken Ali Müfit Gürtuna, yeni deniz otobüsü seferleriyle ve deniz taksisi projesiyle İstanbul'da deniz taşımacılığının daha aktif hale getirileceğinin de altını çizdi.

Beşiktaş-Levent-Mecidiyeköy trafiğini rahatlatacak proje...

Temeli atılan Yıldız Kışla Önü Köprülü Kavşak İnşaatı ile yoğun bir trafik yüküne sahip 2 x 3 şeritli Barbaros Caddesi ile yine yoğun bir trafik yüküne sahip olan Yıldız Posta Caddesi’nin kesişiminde yaşanan trafik sıkışıklığı büyük ölçüde azaltılmış olacak. Yapılacak olan elips biçimli dönel adalı kavşak da bölgede kesintisiz trafik akışı sağlanmasına yardımcı olacak.

Öte yandan, bölgedeki yerleşimin otel ve iş merkezi ağırlıklı olması ve buna paralel olarak otopark sorunu yaşanması nedeniyle kavşak inşaatı ile birlikte, mevcut Esentepe Parkı’nın altına 3 katlı, 500 araçlık yeraltı katlı otoparkı yapılarak üzeri tekrar yeşil alan olarak düzenlenecek.

Yeraltı Katlı Otoparkı’nın çevreye zarar vermeden yapılmasına imkan sağlayan kazıklı iksa sistemi ile hafriyat çalışmaları tamamlanmış durumda. Barbaros Bulvarı üzerindeki altgeçit köprünün ise orta ve kenar ayak temellerini oluşturan fore kazık imalatları tamamlanarak tabliye imalatına başlandı.

2003 yılı sonunda tamamlanması hedeflenen ve müteahhit firma TEMSİS Temel Atma Sistemleri Yapı San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılacak olan çalışma, 2003 Yılı Birim Fiyatları ile 12.5 trilyon liraya malolacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yildiz-koprulu-kavsaginin-temeli-atildi_4703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!