Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıldız: "Nükleer Santral için Kararlıyız"

AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız nükleer santral ihalesinin iptaline yönelik sorular üzerine TETAŞ Yönetim Kurulu'nun kararını anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptı.

CNN Türk
Yıldız: "Nükleer Santral için Kararlıyız"

AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız nükleer santral ihalesinin iptaline yönelik sorular üzerine TETAŞ Yönetim Kurulu'nun kararını anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kendisine şartnamenin verdiği yetkiyi kullanarak, ihaleyi iptal etti. İhalenin iptal edilmiş olması, sürecin iptal edildiği anlamına gelmiyor. Nükleer enerji santrallerinin durumuyla alakalı kararlılığımız tabii ki devam ediyor. Yine kanun ve mevzuatın verdiği yetkiyle beraber bu, bir şekilde gerçekleştirilmek zorunda. Kyoto'ya taraf olan Türkiye'nin, büyümekte olan Türkiye'nin, özellikle 'baz yüklerle' alakalı mutlaka nükleer santrali yapması lazım. İrade koyan bir hükümetin, nükleer santrallerle alakalı bir konuda geri kalması söz konusu değil. Böyle bir şey düşünülemez. 'Bundan sonraki süreçte ne olacak' diye sorarsanız belki de yine kanunun verdiği yetkiyle beraber, şirket tek başına, şirket kamuyla beraber veya ihaleli veya ihalesiz ama kanuni çerçeve içinde kalarak mevzuat içinde kalarak, süreyi daha da kısaltarak bir model uygulamamız lazım. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor."

"Yeni bir ihale süreci olacak mı?" sorusuna ise Bakan Taner Yıldız, "Bunun adını yeni bir ihale süreci diye koymayabiliriz. Yeni bir süreç diyebiliriz. İhaleli olabilir, ihalesiz olabilir" karşılığını verdi. Bir gazetecinin, "Çünkü ilk ihale döneminde tek firma girmişti? Kriz döneminin başlangıcında olmuştu. Şimdi kriz yavaş yavaş aşılıyor. Daha rekabetçi bir ortamda belki ihale söz konusu olabilir mi?" sorusuna da Taner Yıldız, şu yanıtı verdi:

"Tekrar ediyorum arkadaşlar, ihaleli de olabilir, ihalesiz de olabilir. Ama mutlaka nükleer santral kurulmasıyla ilgili konu. Bildiğiniz gibi ihale, nükleer santrallerden üretilecek elektriğin alımıyla ilgili bir yarışma süreciydi. Nükleer santrallerin yapılmasıyla ilgili ihalelerde farklı modeller uygulanabilir. Bunu hep beraber göreceğiz."

Aynı gazetecinin "Mevzuata uygun ihale..." sözleri üzerine de Yıldız, "Tabii ki mevzuata uygun. Mevzuatın dışında hele hele artık devlet politikası haline gelmiş bir nükleer santrali başka şekilde yapmak mümkün olmaz" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Mersin Akkuyu'da nükleer santral yapımı için çıkılan ihale resmen iptal edildi. Karar Danıştay'ın ilgili yönetmeliğin üç maddesinin yürütmesini durdurmasından sonra alındı. Bu sonuç aslında bekleniyordu. Çünkü Enerji Bakanlığı temyize gitmedi. İhale sonucuna ilişkin raporu da Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi'ne iade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yildiz-nukleer-santral-icin-kararliyiz_74544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!