Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yıldız Teknik’te ‘Afişe’ Sergisi...

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Davutpaşa Yerleşkesi’ne taşınmasına tepki olarak, üniversitenin bu fakültesinden yolu geçmiş bir grup sanatçının; fikir alışverişleri, toplantılar, yazışmalar ve okumalar sonucu gerçekleştirdiği “Afişe” adlı sergi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde devam ediyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Yıldız Teknik’te ‘Afişe’ Sergisi...

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin Davutpaşa Yerleşkesi’ne taşınmasına tepki olarak, üniversitenin bu fakültesinden yolu geçmiş bir grup sanatçının; fikir alışverişleri, toplantılar, yazışmalar ve okumalar sonucu gerçekleştirdiği “Afişe” adlı sergi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde devam ediyor.

Bir afiş sergisi, bir yemek ve davetlilerin de katıldığı bir performanstan oluşan üç ayaklı bir tasarı “Afişe”. Amacı sanatçıların bu fakültenin durumundan yola çıkarak deneyimleri, bilgi ve gözlemlerinin elverdiği ölçüde bu durumu teşhir etmek. Afişi araç olarak kullanmak da onun anlatımının görece dolaysız olmasından kaynaklanıyor. Ama buradaki mesele sadece “taşınma” konulu bir güncel sanat sergisi yapmak değil. Bu sorunu daha geniş ölçekte bir tartışma zeminine taşımak da istiyorlar.

Bir diğer deyişle, sanatçı İnci Eviner’in girişimiyle başlatılan projenin sınırları yalnızca YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi’yle çizilmiyor. Projenin sanatçısı Önder Özengi, bu durumu şu sözlerle anlatıyor: “Yapılan toplantılar ve fikir alışverişleri sadece okulun durumuna odaklanmamak gerektiği üzerine idi. Bu, karar vericilerin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenen kent coğrafyasının dışarıya attığı örneklerden sadece biri. Bu yeniden düzenleme yalnızca kentsel coğrafya düzleminde değil eğitim, yaşamın örgütlenmesi, boş vakit ve eğlence anlayışında da gerçekleşiyor. ”

Özengi’ye göre projeyle, üniversite yönetimlerini karşılarına almaları söz konusu değil: “Bu tek başına üniversitenin karar verip uyguladığı bir şey değil. Bu yüzden Yıldız Teknik Üniversitesi’ni karşımıza almak gibi bir derdimiz yok. Biz sadece öğrenci-sanatçı-üretici olarak bu sürece karşı bir tepki verme gerekliliği hissettik ve sorumluluk aldık” diyor. “Üniversite (hâlâ) mümkün mü” sorusu ile açılan sergiye göre, üniversiteler aslında hâlâ özgür ve yaratıcı fikirlerin tartışıldığı mekânlar. Ancak sorun, başlayan birtakım süreçlerin, güdülen politikaların üniversiteleri; üniversitelerin imkân ve amaçlarını dışlayan mevcut neoliberal piyasa koşullarının hizmetine vereceği düşüncesi. “Bir serginin somut olarak bir değişiklik yaratması zor” diyor Önder Özengi, “Ama sorduğu sorular ve yaratmaya çalıştığı gündem aracılığıyla birtakım şeyleri göz önüne getirip tartışılmasının yolunu açabilir”. Onlara göre, çözümün en önemli ayağı da özerklik elbette.

Üniversitelerin, üniversite dışı YÖK gibi birtakım kurumların yönetimine tabii olması, kendi özyönetim mekanizmalarını özgür olarak işletememesi ve kendi için alınan karar süreçlerinden dışlanması da üniversite eğitiminin gelişmesinin önündeki önemli bir engel.

İşte bu meseleleri dert edinen “Afişe” sergisi, sanatın dönüştürücü enerjisini arkasına alarak; ürettiği afişlerle herkesi süreci konuşmaya, bu sorumluluğu “neşe”yle paylaşmaya ve söz üretmeye davet ediyor. .-_-. , Ahmet Öğüt, Burak Delier, Ekin Saçlıoğlu, Erinç Seymen, Güneş Terkol, İnci Eviner, İz Öztat, Önder Özengi, Özgür Erkök, Seda Hepsev, Sergin Keyder, Şafak Çatalbaş, Zeren Göktan, Zeynep Günsür ve Züleyha Altıntaş’ın katıldığı sergiyi görmek için son gün cuma.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yildiz-teknikte-afise-sergisi-_80392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!