Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yine Felakete Davetiye Çıkarılıyor

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Başkanı Yunus Akıl, Ankara-Eskişehir arasındaki Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanmadığını belirterek “Dünyanın hiçbir ülkesinde bu şekilde hızlı tren işletmeciliği yapılmaz” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Yine Felakete Davetiye Çıkarılıyor

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Başkanı Yunus Akıl, Ankara-Eskişehir arasındaki Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanmadığını belirterek “Dünyanın hiçbir ülkesinde bu şekilde hızlı tren işletmeciliği yapılmaz” dedi. Akıl, dün sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 13 Mart’ta düzenlenecek törenle hizmete girecek olan Yüksek Hızlı Tren projesinin düşünsel altyapısının bulunmadığını, bu altyapı eksikliğinin projenin her aşamasında kendini gösterdiğini söyledi. Projenin temelinin 8 Haziran 2003’te atıldığını anımsatan Akıl, açılış tarihlerinin defalarca ertelendiğini kaydetti. Şimdi yerel seçimler öncesi “tamamlanmayan bir hattın açılışının yapılacağını” kaydeden Akıl, karşılaşılabilecek olumsuz bir olayın hesabını kimsenin veremeyeceğini söyledi.

Akıl, Yüksek Hızlı Tren’le ilgili en büyük eksikliğin güzergâh seçiminde yaşandığını belirterek, yolu 160 kilometre kısaltan Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu Projesi’nin maliyet fazlalığı gerekçesiyle göz ardı edildiğini ifade etti. Akıl, Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında ihale usulleri açısından da eksikliklerin bulunduğunu söyleyerek, projenin bir bütün olarak değil, parça parça ihale edildiğini kaydetti.

Sorumluluk belediyelere atılıyor

Garların kapasitesinin de yeterli olmadığını vurgulayan Akıl, şunları söyledi: “Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattı tamamlanmamıştır. Ankara-Eskişehir arasını 4 bölümde incelediğimizde hattın önemli bir kısmı için Pamukova benzeri bir maceraya davet çıkarıldığını, sorumluluğun hemzemin geçitlerin kapatılmasıyla sınırlandırıldığını ve meydana gelebilecek olumsuzlukların belediyelerin üzerine atıldığını görmekteyiz.” Trene binecek yolcuların sorumluluğunun treni sefere koyanların olacağını belirten Akıl, sorumluluğun makinistlere yüklenemeyeceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yine-felakete-davetiye-cikariliyor_67286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!