Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yoksul Ayda '1 Itri' Taksitle 'Ev'lenecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yoksul vatandaşlara yönelik yapılacak ve 100 liradan başlayan taksitlerle bir başka deyişle üzerinde Itri resmi bulunan parayla satılacak 45 metrekarelik konutların satışı için talep toplanmaya başlanıyor. İlk aşamada 17 ilde yapılacak 10 bin 112 konuttan almak isteyen vatandaşlar, bu illerdeki valiliklere 25

Sabah Gazetesi
Yoksul Ayda '1 Itri' Taksitle 'Ev'lenecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yoksul vatandaşlara yönelik yapılacak ve 100 liradan başlayan taksitlerle bir başka deyişle üzerinde Itri resmi bulunan parayla satılacak 45 metrekarelik konutların satışı için talep toplanmaya başlanıyor. İlk aşamada 17 ilde yapılacak 10 bin 112 konuttan almak isteyen vatandaşlar, bu illerdeki valiliklere 25 Mart'tan itibaren başvuracak. Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek projeler kapsamında 45 metrekare büyüklüğünde, 1 oda 1 salon olarak inşa ettirilecek konutlar, peşinatsız, 240 ay vade ile ve 100 liradan başlayan taksitlerle satılacak.

Yeşil Kart sahipleri, 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yararlananlar konutlar için başvurabilecek. Ayrıca, başvuru şartlarına sahip ve en az yüzde 50 özürlü vatandaşlara, her projede 3 adet kontenjan ayrılacak. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Bir hane halkı adına yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

3 ihalesi tamamlandı

Edinilen bilgiye göre, satış için talep toplanan konut 18 konut projesinden sadece 3'ünün ihalesi yapıldı. 10 projenin ihale tarihleri ise belirlendi. Bu ihaleler Mayıs sonuna kadar tamamlanacak. TOKİ, söz konusu projeler için daha önce ihale tarihleri ilan etmiş, ancak yeterli katılım olmadığı veya uygun teklif gelmediği için ihaleler iptal edilmişti. Satış için talep toplanan Eskişehir Aşağısöğütönü'ndeki 928, Sakarya Korucuk'taki 496, Van Kevenli'deki 800 konutun ihalesi ise tamamlandı.

TOKİ yetkilileri ihalelerde çıkan maliyetlere göre, konutların taksitlerinin 100 liradan başlayarak 125-130 liraya kadar çıkabileceğini söyledi. TOKİ, genelde ihalelerde oluşan fiyatlara göre satış fiyatı belirlerken, bu konutların vatandaşlara 100 lira başlangıç taksiti ile 20 yıl vadeli satılacağı açıklandığı için, aradaki fark TOKİ tarafından karşılanacak. Konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE'ye endeksli olarak artırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoksul-ayda-1-itri-taksitle-evlenecek_67324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!