Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yoksullar Kentten Dışlanıyor

Mimarlar Odası (MO), 29 Mart yerel seçimlerine yönelik “2009 Yerel Seçimlerine Doğru Politikalar/Değerlendirmeler” başlıklı bir rapor hazırladı. Rapor, dün Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Evrensel Gazetesi
Yoksullar Kentten Dışlanıyor

Mimarlar Odası (MO), 29 Mart yerel seçimlerine yönelik “2009 Yerel Seçimlerine Doğru Politikalar / Değerlendirmeler” başlıklı bir rapor hazırladı. Rapor, dün Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. MO Başkanı Bülend Tuna yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin kenti yöneteceklerin seçilmesinden öte, sorunların tartışılacağı, yerel yönetim alanında merkezi yönetimin sorumluluğunun gündeme geleceği bir süreç olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

‘Kent toprakları yağmalanıyor’

Kentsel politikaların temel amacının toplum ile mekan arasındaki uyumu sağlamak olduğunu kaydeden Tuna, Türkiye’de ise kentleşme süreçlerindeki hakim göstergenin ‘kent topraklarının yağmalanması’ olduğunu ifade etti. Toplumun barınma gereksinmesinin karşılanmasında duyarsızlığın sürdüğüne işaret eden Tuna, Türkiye’de çok sayıda yeni ve nitelikli bina yapılmasına karşın asıl barınma ihtiyacı duyan kesimlerin bu olanaktan mahrum bırakıldığını söyledi.

Tuna, yoksulluğun bir yansıması olan sağlıksız ve güvensiz yerleşmelere ilişkin olarak sosyoekonomik programlar oluşturmak ve bu alanları planlı bir şekilde sağlıklılaştırmak yerine, ‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında kent yapısıyla ve yöre halkının ihtiyaçlarıyla uyuşmayan projelerin hayata geçirilmesini eleştirdi. Bu projelerin yeni kentsel-toplumsal sorunlar yaratacağını kaydeden Tuna, ‘Dönüşüm’ kapsamındaki alanların kalkınma programları ile birlikte mevcut yaşam alanlarının sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘Halkın katılımı sağlanmalı’

Belediyelerin yoksullukla mücadeleyi, yoksulluğu engelleyecek programlar yerine dağıtımlara indirgediğini belirten Tuna, mevcut yönetim anlayışının yoksulları kent yaşamından dışladığını söyledi. Halkın, toplumu yönetmek için alınan kararlarda yerel yöneticilerin ortakları olduğunu vurgulayan Tuna, Kent Konseyleri gibi uygulamaların yaygınlaştırılmasını ve kent yönetiminde mahalle ölçeğinden başlayarak aşağıdan yukarı örgütlenen bir karar verme mekanizması kurulmasını talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoksullar-kentten-dislaniyor_66276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!