Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yoksulun Evine Vakıf Eli Değdi

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl temmuz ayında 500 kişinin evinin onarımı amacıyla "Bu Güzel Ev Benim mi?" adı altında bir proje başlattı. Hazırlanan proje daha sonra Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Genel müdürlüğün onayı üzerine proje hayata geçirildi.

Sabah Gazetesi
Yoksulun Evine Vakıf Eli Değdi

Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl temmuz ayında 500 kişinin evinin onarımı amacıyla "Bu Güzel Ev Benim mi?" adı altında bir proje başlattı. Hazırlanan proje daha sonra Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Genel müdürlüğün onayı üzerine proje hayata geçirildi. Vakıfta görevlendirilen elemanlar Diyarbakır'da, Bağlar, Suriçi beldeleri ile Aziziye, Yeniköy, Benu Sen ve Şehitlik mahallelerinde de ev ev dolaşarak 518 kişiyi belirledi. Aralık ayında ise belirlenen yoksul ailelerin evleri boyanarak, camı çerçevesi kırık, çatısı akan, boya badanası olmayan ve kırık dökük durumdaki evler onarıldı. İstekleri doğrultusunda bazı kişilerin banyo ve mutfakları yeniden yapıldı.

2.5 milyon TL ödenek

Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan sorumlu Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, bugüne kadar 518 kişinin evinin onarıldığını belirterek, bu yıl da devam edecek proje kapsamında 500 kişinin daha evinde onarım yapılacağını söyledi. Proje ile ilgili 2.5 milyon TL'lik ödeneğin olduğunu ifade eden Seyitoğlu, onarım işlerinde kalıpçı, boyacı veya tesisat bilgisi olan ancak iş bulamayan 300 kişinin de istihdam edildiğini kaydetti. Yeğeni ve diğer akrabaları ile birlikte 4 evin bir arada olduğu Yeniköy mahallesinde dar bir sokakta yaşayan 70 yaşındaki Eyüp Senem, "Allah devlete zeval getirmesin. Bizi düşünerek harabe durumdaki evlerimizi onardı. Biz burada 4 ev bir arada yaşıyoruz. Bu bahçe içinde 2 odadan oluşan toplam 4 ev var. Hepsi harabe durumundaydı. Devletimiz gelip onardı. Pencereleri yaptılar. Artık üşümüyoruz. Mutluyuz. Bir de gençlerimize iş imkanı yaratılsa, çok seviniriz" dedi.

"Çocuklarımız üşüyordu"

5 çocuğu ile 2 odalı evde yaşayan 30 yaşındaki Mülkiye Senem ise, "Eşim sara hastası olduğu için çalışamıyor. Evimiz daha önce çok eskiydi. Gelip onardılar. Pencerelerden içeri su akıyordu. Banyonun kapısı kırıktı. Çocuklarımız üşüdüğü için kışın banyo yapamıyordu. Pencereler tamir edildi, banyo kapısı değiştirildi. Şimdi çok rahatız" diye konuştu. Aynı mahallede yaşayan 35 yaşındaki Zozan Karakaş da, "Evimiz boyandı. Tertemiz oldu. Eski evimi artık bende tanıyamıyorum. Dışarıda olan mutfağımın kapısı yoktu. Onarılıp kapı takıldı. Tek isteğim mutfağıma bir tezgah" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoksulun-evine-vakif-eli-degdi_65813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!