Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Yol da Yapmayalım’

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, BM İklim Doruğu’nun yapılacağı Meksika’nın Cancun kentine gitmek için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularına yine çevrecileri kızdıracak yanıtlar verdi.

Cumhuriyet Gazetesi
‘Yol da Yapmayalım’

Çevre ve Orman?Bakanı Veysel Eroğlu, BM İklim Doruğu’nun yapılacağı Meksika’nın Cancun kentine gitmek için geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularına yine çevrecileri kızdıracak yanıtlar verdi.

Rize ve Trabzon’da yapılacak HES’lerden sonra herkesin oraları muhteşem bir vadi haline getirdiklerini göreceğini belirten Eroğlu, “Derelerin kurumadığını, daha güzel olduğunu bizzat göstereceğiz. Sadece suyun gücünden istifade ederek enerji elde ediyoruz. Nasıl ki onlar zamanında suyun gücünden faydalanarak değirmenler yapıp un öğütmüşler, biz de suyu alıyoruz ve türbinden geçirerek tekrar dereye veriyoruz” dedi.

‘HES zararsız’

“HES’ler bölgede çevreye zarar vermiyor mu diyorsunuz” diye sorulan Eroğlu, “Kesinlikle çevreye hiçbir zarar vermiyor” dedi. Eroğlu yol yapım çalışmalarının HES çalışmalarından daha çok doğaya zarar verdiğini ileri sürerek şu ifadeleri kullandı: “Peki, niye yol istiyorlar? Yol da yapmayalım o zaman, enerji de götürmeyelim oraya. Tepedeki 3-5 ev için yol yapıyoruz. Elektrik, su götürüyoruz, bunlar çevreyi tahrip etmiyor mu? Suyun enerjisini çevreyi tahrip etmeden tünelle alıyor, tünel ağzı ve çıkışında kesilen ağaçların beş katı kadar ağaç diktiriyoruz. Çevreyi düzenliyoruz. Nehre verilecek suyu, can suyunu kesinlikle kontrol ediyoruz. Vatandaşımız bize güvensin.”

Eroğlu, Meksika’daki dorukta yarın bir konuşma yapacağını ve Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede neler yaptığını anlatacağını ifade etti.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/yol-da-yapmayalim_84266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!