Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yol’da 1 Milyar Dolar Vurgun

Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Karayolları'ndaki 18 ihalede 1 milyar dolarlık yolsuzluk saptadığını söyledi. Ergezen bu ihalelerin iptal edildiği

Hürriyetb>Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Karayolları'ndaki 18 ihalede 1 milyar dolarlık yolsuzluk saptadığını söyledi. Ergezen bu ihalelerin iptal edildiğini ve yasal işlem yapılacağını belirtti.

BAYINDIRLIK Bakanı Zeki Ergezen, AKP'nin dünkü Meclis Grubu'nda şok iddialarda bulunarak, Karayolları'ndaki 18 ihalede 1 milyar dolarlık yolsuzluk saptadığını söyledi. ‘‘18 trilyona aldıkları işi bir ay sonra ‘ihalesiz ihale' yapıp kafadan artırarak 60 trilyona çıkarmışlar’’ diyen Ergezen, ‘‘Bu ihaleleri iptal ettim, yasal işlem yapacağım’’ dedi.

Ergezen, bakanlığındaki trilyonluk yolsuzluk dosyalarını AKP’nin dünkü Meclis Grubu'nda açtı. Grubun basına kapalı bölümünde konuşan Ergezen, ‘‘Bayındırlık Bakanlığı'nda bugüne kadar verilmiş ihaleleri incelediğimiz zaman çok ciddi ihmallerle karşılaşıyoruz. Karayolu ihalelerini incelediğimizde ihalesiz ihaleler yapıldığını tespit ettik’’ dedi.

Ergezen, ‘‘İhale Yasası'na göre, artırım yüzde 30 ile sınırlandırılmıştır, Ancak yol ihalelerine bakıldığında yüzde 500'e kadar artış yapıldığını görüyoruz. Bunları görünce inanamadım. Hepsini iptal ettim. Bu ihalelerle ilgili yasal olarak ne gerekiyorsa hepsini yapacağız’’ diye konuştu. Saptadığı yolsuzluklara ilişkin örnekler de veren Ergezen, ‘‘Sadece 18 ihalede 1 milyar dolarlık yolsuzluk var’’ dedi ve şöyle konuştu:

‘‘Kendi kafalarına göre işi aldıktan bir-iki ay sonra fiyat arttırımları yapmışlar. Örneğin, 18 trilyona işi almış, bir ay sonra arttırım yapılmış iş 60 trilyona çıkmış. Ben bunlara ihalesiz ihaleler diyorum. Bu şekilde kafadan arttırım yapılan işlerde arttırım oranları yüzde 110 ile 550 arasında değişiyor.’’

Benzer yolsuzlukları incelediği toplu konut ihalelerinde de saptadığını belirten Ergezen, ‘‘Ankara'da pilot bölge seçip 231 konutta inceleme yaptırdım. Sadece bu konutlarda devletin zararı 200 trilyon lira. Toplu konutlarda inşaatın metrekare fiyatı 230 milyon lirayken, 950 milyon liraya yapılmış. Emlakbank'la ilgili yolsuzluklar bununla ilgili. Bu, devletin yediği kazığı çok net bir şekilde gözler önüne seriyor’’ dedi.

Ergezen, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren İhale Yasası'ndan da şikayet etti. Ergezen, İhale Yasası'nın yolsuzluk ve usulsüzlüklerin daha da artmasına neden olabileceğinden de yakınırken, yasada yapılacak değişiklikler için ise ‘‘biraz bekleyelim’’ önerisinde bulundu. Ergezen, ‘‘Biraz daha bekletip değişiklikleri öyle yapalım’’ deyince, oturumu yöneten AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan oturduğu yerden müdahale ederek, ‘‘Artık senin bekleyecek halin yok, bir an önce gerekli değişikliği yapalım, bu işi hızlandıralım’’ dedi.

400 trilyonluk konut yardımı ortada yok

Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, AKP'nin Meclis Grubu'nda şok bir açıklamada daha bulunarak, memurlardan ‘‘Toplu Konut Fonu’’ için toplanan 400 trilyon liranın kayıp olduğunu söyledi. Ergezen, ‘‘Memurların bodrolarından konut yardımı adı altında paralar kesilmiş. Yaptığımız incelemelerde devletin kayıtlarında toplanan bu 400 trilyon liranın kaydına rastlayamadık’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yolda-1-milyar-dolar-vurgun_3319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!