Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yoldaki Çökmeler Üzerine Anzak Koyu Yolu Araç Trafiğine Kapatıldı

Gelibolu Yarımadası’nda Anafartalar Sahil Yolu projesi kapsamında onarım çalışmaları yapılan Anzak yolu, yol üzerinde meydana gelen çökmeler ve toprak kayması sebebiyle araç trafiğine kapatıldı.

Zaman Gazetesi
Yoldaki Çökmeler Üzerine Anzak Koyu Yolu Araç Trafiğine Kapatıldı

b>Gelibolu Yarımadası’nda Anafartalar Sahil Yolu projesi kapsamında onarım çalışmaları yapılan Anzak yolu, yol üzerinde meydana gelen çökmeler ve toprak kayması sebebiyle araç trafiğine kapatıldı. Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, güvenlik nedeniyle yolun araç trafiğine kapatıldığını belirterek, “Bölgede yaşanacak muhtemel kazada, bunun sorumlusu hepimiz oluruz. Bu karar, güvenlik nedeniyle alınmıştır.” dedi.

Kırlı, yarımadayı ziyarete gelenlerin Conkbayırı’na çıkarak bölgeyi yukarıdan görebileceklerini, ancak İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi uzak yerlerden gelen görevli ve ziyaretçiler için bazı toleranslar tanınabileceğini bildirdi. Özel bir durum olduğunda Eceabat Kaymakamlığı’ndan alınacak izinle yola girilebileceğini hatırlatan Kırlı, şunları söyledi:

“Bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak istiyoruz. Yolun tamamlanabilmesi için Avustralya, Yeni Zelanda heyetleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı’mızın kanalıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak, topoğrafyasını ve arazi yapısını bozmayacak şekilde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların olumlu havada geçtiğini öğrendik. Sorun bir an önce çözülmeli ki, gelecek yıl iki ayağımız bir pabuca girmesin.”

Vali Orhan Kırlı, belli kısımlarında çökmeler oluşan yoldaki toprak kaymasının önüne geçebilmek için çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yolun kara tarafındaki bölümüne istinat duvarı yapılmazsa toprak kayması önlenemez. Ne tür çalışmalar yapılacağı konusunda ilgili birimlerle görüşmeler devam ediyor. Buraya taş yığma şeklinden istinat duvarı da yapılabilir. Ancak böyle bir çalışma maliyeti yükseltebilir. Bunun kararı, Ankara’da yapılan görüşmelerde verilecek.” diye konuştu.

Söz konusu yolun yapımını üstlenen proje sorumlusu Fatih Akal, uzun süredir yolu tamamlayamadıkları için mağdur olduklarını savundu. Akal, Şafak Ayini törenlerinin 91’inci yılı için yolda yapılan geçici bakım çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Törenlerin sorunsuz atlatılması için yolun bozulan yerlerine yama yapıldı. Heyelan olan bölgedeki topraklar kaldırıldı. Güvenlik şeritleri çekildi. Ancak törenlerin ardından bölgeyi gezmeye gelen ziyaretçilerin araçları, yoldaki deformasyonu artırdı. Bu nedenle yolu trafiğe kapatmış durumdayız. Bize talimat verildiği andan itibaren çalışmalara başlayıp, en kısa sürede projeyi bütün unsurlarıyla tamamlayacağız.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoldaki-cokmeler-uzerine-anzak-koyu-yolu-arac-trafigine-kapatildi_46203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!