Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yolsuzluğa Davetiye

Kamu İhale Kanunu yeniden değiştiriliyor ve 50 bin liraya kadar olan mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, ihale süreci dışına çıkarılıyor. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, Kamu İhale Yasa Taslağı’nda öngörülen esnekliklere ilişkin, “Burada risk var mı, var. Ama sonuçta işlem yapan insanlara güven esasına dayanmayan bir sistemle de

Cumhuriyet Gazetesi
Yolsuzluğa Davetiye

Kamu İhale Kanunu yeniden değiştiriliyor ve 50 bin liraya kadar olan mal ve hizmet alımları ile yapım işleri, ihale süreci dışına çıkarılıyor. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, Kamu İhale Yasa Taslağı’nda öngörülen esnekliklere ilişkin, “Burada risk var mı, var. Ama sonuçta işlem yapan insanlara güven esasına dayanmayan bir sistemle de bir yere gidemezsiniz. Biz şu ana kadar hep küçük küçük şeylerle çok uğraşmışız. Bundan sonra büyük alımlara daha fazla yoğunlaşacağız” dedi.

Bazı hizmetlerin açık ihale yerine pazarlık usulüyle karşılanmasını öngören yeni düzenlemede, ihalelerin yabancılara açılma sınırı olan ‘eşik değerler’ düşürülüyor, istisnaların bir bölümünün 2014 sonuna, bir bölümünün de tam üyelikten 6 ay öncesine kadar devamı öngörülüyor. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde sık sık değiştirilen Kamu İhale Yasası’nın bir kez daha değişimi gündeme geliyor. ‘Kamu İhale ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Taslağı’nda şu değişikliklerin yapılması düşünülüyor:

* Yaklaşık maliyeti 50 bin lirayı aşmayan mal, hizmet alımı ve yapım işleri ile temsili ağırlama faaliyetleri kapsamında yapılacak konaklama, seyahat ve iaşeye ilişkin alımlar, ihale komisyonu kurma, yeterlilik kurallarını arama, teminat alma ve sözleşme yapma zorunluluğu bulunmaksızın piyasada fiyat araştırması yapılarak temin edilecek.

* Yaklaşık maliyeti 50 bin-100 bin lira arasındaki mamul mal veya hizmet alımları ile 50 bin-1 milyon lira arasındaki yapım işlerinde ise en az 3 istekli davet edilerek, yeterlik belgelerini ve fiyat tekliflerini birlikte vermeleri istenecek.

* Bazı hizmet alımlarında açık ihale yerine pazarlık usulü esas olacak. Bu hizmet alımları taslakta “konaklama ve yemek, raylı taşımacılık, suda taşımacılık, destekleyici ve yardımcı taşıma hizmetleri, hukuki hizmetler, personel yerleştirme ve temin etme hizmetleri, zırhlı oto hizmetleri hariç olmak üzere soruşturma ve güvenlik hizmetleri, eğitim ve meslek eğitimi hizmetleri, sağlık ve sosyal hizmetler, eğlence, kültür ve spora ilişkin hizmetler ve diğer hizmetler” şeklinde sıralandı.

* Rekabetçi müzakere, yeni ihale yöntemi olarak uygulamaya girecek.

* AB’nin karşı çıktığı yerli istekli lehine uygulanabilen yüzde 15 fiyat avantajı da 1 Ocak 2015’den itibaren yüzde 10 olarak uygulanacak. Fiyat avantajındaki bu oran, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinden 6 ay öncesine kadar geçerli olacak.

* Geçici madde uyarınca 2014 sonuna kadar yürürlükte kalacak istisnalardan bazıları şöyle: Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü’nün et ve et ürünleri için yapılacak alımları. Konut Edindirme Yardımı Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yardım tutarlarının yer aldığı listelerle ilgili veri hazırlama ve kontrol işlemlerine yönelik hizmet alımları. Vakıf kültür varlıklarının onarım, restorasyon ve çevre düzenlemesine ilişkin mal ve hizmet alımları.”

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yolsuzluga-davetiye_82896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!