Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YTÜ Lisansüstü Yapı Fiziği Programı 30. Yılını Kutluyor

Eğitimde 30. yılını kutlayan YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Lisansüstü Yapı Fiziği Programı'nın yapı fiziği alanında Türkiye’de kent ve yapı ölçeğinde araştırma, tasarım, üretim, uygulama yapan kişi ve kuruluşları bir araya getirmek, geçmişten günümüze olan süreçteki çalışmaları, gelişmeleri tartışmak, bilgi alışverişinde

yapi.com.tr
YTÜ Lisansüstü Yapı Fiziği Programı 30. Yılını Kutluyor

ğitimde 30. yılını kutlayan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Lisansüstü Yapı Fiziği Programı'nın yapı fiziği alanında Türkiye’de kent ve yapı ölçeğinde araştırma, tasarım, üretim, uygulama yapan kişi ve kuruluşları bir araya getirmek, geçmişten günümüze olan süreçteki çalışmaları, gelişmeleri tartışmak, bilgi alışverişinde bulunmak, bilgiyi yaygınlaştırmak, üniversite-sanayi işbirliğini arttırmak ve bu alandaki birikimi ortaya koymak amacıyla düzenlediği Yapı Fiziği ve Sürdürülebilir Tasarım Kongresi, yapıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu'nda gerçekleştirilen ve bir '30. yıl kutlaması' olarak kurgulanan kongre, sürdürülebilirlik bağlamında yapı fiziği konularını tartıştı.

Kongrenin açılışında konuşan YTÜ Yapı Fiziği Bilim Dalı ve YFK2010 Başkanı Müjgan Şerefhanoğlu Sözen, "Bu 30 yılın 15 yıllık bir hazırlık dönemi de var" diyerek, bunun toplamda önemli bir sürece karşılık geldiğini vurguladı ve bu süreçte programa katılan, katkı veren herkese teşekkür etti. Kongreye katılımın oldukça yüksek olduğuna değinen Sözen, 80 özetin başvurduğunu ve bunların 72'sinin kabul edildiğini açıkladı. Daha sonra söz alan YTÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Rengin Ünver, eğitimin büyük bir değişim geçirdiğini ve çağın gereklerine göre kendini yeniden yapılandırdığına dikkat çekti. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin lisansüstü programlarının tarihçesi hakkında kısa bir özet geçen Ünver, Lisansüstü Yapı Fiziği Programı'nın bunların en eskilerinden biri olduğunun altını çizdi. Programın yaptığı katkılar üzerinde duran Ünver, "Bu kongreden elde edilen sonuçların, yeni çalışmalar için yararlı ve yol gösterici olacağına inanıyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Zekai Görgülü ise, kongrenin teması üzerinde durdu ve 'sürdürülebilirlik' konusunda kimi zaman tekrarlarla karşılaşılabildiğini söyledi. Yaşanabilirlik, yaşam yerleri, yaşam kalitesi kavramları olmadan sürdürülebilirlikten bahsetmenin mümkün olamayacağına dikkat çeken Görgülü,  yerel yönetimlerden de planlı gelişme ve bu konuların hayata geçirilmesinde gerekli samimiyeti göstermelerini istedi.

YTÜ Rektörü İsmail Yüksek de kongrenin başarılı geçmesi dileklerini sundu.

YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Zekai Görgülü

http://www.yapi.com.tr/haberler/ytu-lisansustu-yapi-fizigi-programi-30-yilini-kutluyor_77297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!