Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yüksek Vergi Verene Özel Lüks Ev

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, Obwalden kantonu yüksek vergi ödeyen ve bölgede iş olanağı yaratan zenginlere süper lüks villalar satmaya hazırlanırken bugüne kadar korunan ve “sıradan vatandaşın” girmesi zor olan arazilerin zenginlere pazarlanması, ülkede büyük tartışma yarattı. Bu planın “zenginlerin ödüllendirilmesi” anlamına

Cumhuriyet Gazetesi
Yüksek Vergi Verene Özel Lüks Ev Karikatür: www.swen.ch

İsviçre’de Obwalden kantonunun, önceden girilmesi yasak olan bölgeleri süper zenginlere “özel yaşam alanı” olarak pazarlama planı, ülkede zenginler ve yoksullar arasında sınıfsal ayrımcılık yapıldığı yönünde tepkilere yol açtı. Vergi cenneti olan ülkede, vergiden daha fazla pay almak amacıyla bölgeyi zenginlere hitap eden bir merkez haline getirmek isteyen Obwalden kantonu yönetimi, bu amaçla tarıma tahsis edilen araziler üzerindeki inşaat yasağını kaldırarak Alp Dağları ve göl manzaralı araziyi milyonerlere özel bir alan haline getirmeye çalışıyor.

Sıradan vatandaşın girmesi zor

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, Obwalden kantonu yüksek vergi ödeyen ve bölgede iş olanağı yaratan zenginlere süper lüks villalar satmaya hazırlanırken bugüne kadar korunan ve “sıradan vatandaşın” girmesi zor olan arazilerin zenginlere pazarlanması, ülkede büyük tartışma yarattı. Bu planın “zenginlerin ödüllendirilmesi” anlamına geldiğini belirten kanton halkı, plana karşı kampanya başlattı.

Obwalden halkı, Yeşil Parti ile çiftçilerin de destek verdiği kampanya kapsamında, bu yıl içinde planın referanduma sunulmasını istiyor.

İsviçre Çevre ve Ulaşım Bakanı Moritz Leuenberger de, zenginlere özel yaşam alanı sunmanın ayrımcılığa dayanan yönetimin bir biçimi olduğunu söyleyerek plana karşı çıktı. Vergi yasalarından faydalanmak amacıyla ülkeye akın eden Formula1 pilotu Michael Schumacher gibi zenginlere atıfta bulunan Leuenberger, “Bir araba yarışçısı bir hemşireden daha mı yararlı bir iş yapıyor” diye konuştu.

Obwalden yönetimi ise eleştirilere karşı çıkarak, parası olanların daha çok olanağı olmasının garip bir durum olmadığını savundu. Obwalden yönetimi maliye direktörü Hans Wallimann, “İsviçre Demiryolları’nın 1. sınıf biletleri yolculara daha çok konfor sunarken, 2. sınıf biletlerde yolcular daha dar bir alanda seyahat ediyor, ama diğerlerinin verdiği paranın yarısını ödüyor. Bu adaletsiz bir şey mi?” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuksek-vergi-verene-ozel-luks-ev_70057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!