Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yunanistan ile Doğalgazda İşbirliği

Bursa’nın Karacabey ilçesinden başlayıp, Yunanistan’da Gümülcine kentine kadar ulaşacak 285 kilometre uzunluğundaki doğal gaz boru hattı, Hazar gaz

NTV-MSNBC
1


b>Bursa’nın Karacabey ilçesinden başlayıp, Yunanistan’da Gümülcine kentine kadar ulaşacak 285 kilometre uzunluğundaki doğal gaz boru hattı, Hazar gazını Balkanlar ve Avrupa’ya ulaştıracak.

Türkiye ile Yunanistan arasında, doğalgaz boru hattı inşasıyla ilgili anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler ile Yunanistan Kalkınma Bakanı Akis Tsohatzopoulos arasında dün Selanik’de İmzalandı.
2005 yılı sonunda inşası tamamlanacak boru hattının uzunluğu, 285 kilometre olacak. Bursa yakınlarında, Karacabey’den başlayarak, 200 kilometresi Türk topraklarından geçecek boru hattının, 80 kilometresi de Yunanistan topraklarında inşa edilecek ve Gümülcine’ye kadar uzanacak.
İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde, önemli bir rol oynayacak boru hattının toplam maliyeti 250 milyon Euro olacak.
Bu paranın 118 milyon Euro’luk bölümü, Yunanistan tarafından karşılanacak. Hazar bölgesindeki doğalgaz, bu boru hattı sayesinde, Balkanlar ve Avrupa’ya nakledilecek. İnşa edilecek boru hattı, ilk aşamada, yılda 3.5 milyar metreküp doğalgazı, Balkanlar ve Avrupa’ya ulaştıracak.
İmza töreninde konuşan Bakan Güler, bu anlaşmadan sadece Türkiye ile Yunanistan’ın değil; Azerbaycan ve Türkmenistan gibi ülkelerin de kazançlı çıkacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistan-ile-dogalgazda-isbirligi_3426.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hazer DBH'nın askıya alınmış olduğunu bildirmekle kesb-i şeref eylerim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!