Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yunanistan ve Mısır'daki Politik ve Ekonomik Belirsizlik Perakende Piyasasını Etkiliyor

Colliers International tarafından gerçekleştirilen son piyasa araştırmasına göre, EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Bölgesi'ndeki en yüksek kira rakamları ve getiri oranları 2011 yılının üçüncü çeyreğinden beri istikrarını koruyor.

Yunanistan ve Mısır'daki Politik ve Ekonomik Belirsizlik Perakende Piyasasını Etkiliyor

Colliers International'in araştırmasına göre, 2012 yılının birinci çeyreğine kadarki altı aylık süreç içerisinde, EMEA bölgesindeki kilit öneme sahip ana caddelerin çoğunun en yüksek kira seviyelerinde hiç değişiklik kaydedilmedi veya çok küçük değişiklikler gözlendi. Viyana (yüzde 14), Hamburg (yüzde 12), Londra (yüzde 11) ile Riga ve Tallinn Baltık kentleri gibi bazı çekirdek piyasalarda kaydedilen en yüksek kira rakamlarındaki artış ise dikkate değer istisnalar olarak göze çarpıyor. İngiltere’de ise Londra’nın yanı sıra Manchester (yüzde 11) ve Edinburgh'de (yüzde 9) kira artışı görülüyor. Öte yandan, Atina ve Sofya’da kaydedilen sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 20’lik oranlarla Yunanistan ve Bulgaristan, en sert düşüşleri gördüler. Bu piyasalarda 2010 yılının üçüncü çeyreğinden beri süre gelen bir düşüş trendi söz konusu.

Getiri oranları  
 
EMEA Bölgesi'nin çoğunluğunda gözlemlenen çekirdek gayrimenkulde istikrar trendinin devamı olarak, ana cadde perakende en yüksek getiri oranları da değişmedi. Almanya’nın Stuttgart, Frankfurt ve Dusseldorf kentlerinde hafif küçülmeler (-10 ve -25 baz puan arasında) görülüyor. Helsinki’de getiri oranları 35 puan düşüşle yüzde 6'ya indi. Riga'da ise en yüksek getiri oranlarının yüzde 9 civarında seyretmesiyle (2012 yılı birinci çeyrekte -50 baz puanlık kaymayla) daha da fazla küçülme kaydedildi. Yunan ekonomisi, perakende satışlardaki durgunluk ve zayıf yatırımcı ilgisinden dolayı gerilemeyi sürdürürken, Atina’da 50 puanlık önemli bir artış gerçekleşti.
 
Benzer bir durum da en yüksek alışveriş merkezi getiri oranlarında görüldü; piyasaların çoğu altı aylık dönemde sabit getiriler rapor etti. Bratislava (-25 baz puan), Riga (-25 baz puan) ve Vilnius (-50 baz puan) gibi Doğu Avrupa piyasalarında getiri küçülmesi görüldü. Yatırımcıların faaliyetlerinin zayıfladığı bazı İngiliz bölgesel merkezlerinde yukarı doğru küçük bir kayma (25 baz puan) kaydedildi. Ancak en büyük değişiklik en yüksek getiri oranlarında görülen ve Mısır perakendeciliğine karşı yatırımcıların kararsızlığını vurgulayan dev bir artışın (100 baz puan) görüldüğü Kahire’de gerçekleşti.

EMEA Bölgesi Perakende Başkanı Stuart La Frenais’in konuya ilişkin yorumları şu şekilde:

“Beklendiği üzere kiracı piyasası, kira büyümesi ve getiri küçülmesinin anahtarı olmayı sürdürmektedir. EMEA Bölgesine hakim olan ekonomik belirsizlik, tüketicilerin harcamalarında daha ihtiyatlı davrandıkları anlamına gelmektedir. Gördüğümüz harcamalar, giderek artan oranda internet üzerinden olduğu kadar, daha fazla seçeneğin bulunduğu ve çekici bir alışveriş deneyiminin sunulabildiği birinci sınıf perakende alanlarında gerçekleştirilmektedir.
 
Müşteri taleplerinde artış kaydeden lüks moda markaları büyümenin devam etmesini bekleyebilirler. Londra, Frankfurt, Hamburg, Moskova ve St. Petersburg’un güçlü perakende piyasalarında en yüksek ana cadde kira rakamlarının daha da artması beklenmektedir.

İzlenen piyasaların büyük çoğunluğunda getiri oranlarının sabit kalması beklenirken Londra ve St. Petersburg’da küçülme olacağı tahmin edilmektedir. Uluslararası perakendecileri çekmeye devam eden birinci sınıf perakende alanları, yatırımcıların ilgi odağında olmayı sürdüreceklerdir. Zayıf piyasalar için ise herhangi bir hızlı toparlanma beklenmemeli.

Özetle, bölgedeki başlıca piyasalarda ekonomik belirsizliğe rağmen istikrar beklenmektedir. Bu beklentinin istisnaları olan Yunanistan ve Mısır, kendi ekonomik ve politik durumlarından şiddetle etkilenmişlerdir”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistan-ve-misirdaki-politik-ve-ekonomik-belirsizlik-perakende-piyasasini-etkiliyor_100512.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!