Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Mısır'a Bugün Gelin, Yarın Geç Olur''

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, ''Türkiye Afrika'ya 2011 yılında 15 milyar dolar, 2012 yılında 17 milyar dolar ihracat yaptı; bunun 2 milyar doları Mısır'a gerçekleşti. Her ay buraya Türkiye'den bir sektör gelmelidir, yarın geç olur'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Mısır'a Bugün Gelin, Yarın Geç Olur'' Foto: Mustafa Öztürk (AA)

Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen 'Mısır-Türkiye Mobilya İş Forumu'nda konuşan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, foruma katılan işadamlarına Mısır'a önem vermeleri tavsiyesinde bulundu. Mısır ve Nil havzasının 1 milyarlık Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu vurgulayan Botsalı, Türkiye'nin Afrika'ya 2011 yılında 15 milyar dolar, 2012 yılında 17 milyar dolar ihracat yaptığını, bunun 2 milyar dolarının Mısır'a gerçekleştiğinin altını çizdi. Dünya küresel ticaretinin yüzde 12'sinin Süveyş Kanalı'ndan geçtiğini hatırlatan Botsalı, ''Bu gemilerin arıza yapmaması gerekiyor'' dedi.
     
Büyükelçilik olarak, yeni kurulan Mısır-Türk İşadamları Derneği üyelerine iki yıllık çok giriş-çıkışlı vize vermeye hazır oldukları müjdesini veren Botsalı, ''Her ay buraya Türkiye'den bir sektör gelmelidir, yarın geç olur'' uyarısında bulundu. Yurt dışında temsil edilme bakımından Türkiye'nin dünyanın 9. ülkesi olduğunun altını çizen Botsalı, bunu elçilik, Türk okulları ve dostluk dernekleri ayrılmaz üçlüsü şeklinde yürüttüklerini ifade etti.
    
Mısır Ticaret Odaları Genel Başkanı Ahmed Vekil de, ABD ile yapılan ve gümrüksüz mal ihracatına imkan sağlayan nitelikli sanayi bölgeleri (QIZ) anlaşmaları gereği, ABD pazarlarında çok rahat rekabet imkanı bulduklarını belirterek; bu anlaşmadan mobilya sektörünün de faydalanma imkanı olduğunu ifade etti.
    
Mısır'a mobilya ihracatındaki hedef 50 milyon dolar
    
İnegöl Sanayici İşadamları Derneği (İNSİAD) Genel Başkanı Ahmed Ahıskalı ise, ''Mısır'a mobilya ihracatındaki hedefimiz 50 milyon Dolar'' dedi. Mısır'a yapılan mobilya ihracatının 2011 yılında 14 milyon dolar, 2012 yılında ise 18 milyon dolar olduğunu hatırlatan Ahıskalı, buna karşılık Mısır'dan yapılan mobilya sektörü ithalatının 1 milyon dolar olduğunu, mobilya ticaret hacmini de 50 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/misira-bugun-gelin-yarin-gec-olur_105303.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!