Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Yurt Dışındaki Projeler için Türk Danışmanlık Şirketlerine Teklifte Bulunuyorlar''

KDM Kiralama Danışmanlık Merkezi kurucusu Murat İzci, yabancı danışmanlık şirketleri ya da yatırımcıların yurt dışındaki projeler için gelip Türk danışmanlık şirketlerine teklifte bulunduğunu ifade ederek, ''Danışmanlık şirketi, Türk danışmanlık şirketine ortaklık teklifi ya da satın alma arzusu ile geliyor'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Yurt Dışındaki Projeler için Türk Danışmanlık Şirketlerine Teklifte Bulunuyorlar''

KDM Kiralama Danışmanlık Merkezi kurucusu Murat İzci, yabancı danışmanlık şirketleri ya da yatırımcıların yurt dışındaki projeler için gelip Türk danışmanlık şirketlerine teklifte bulunduğunu ifade ederek, ''Danışmanlık şirketi, Türk danışmanlık şirketine ortaklık teklifi ya da satın alma arzusu ile geliyor'' dedi.

İzci, KDM'nin projelerinin, kiralama süreçlerinin, İstanbul yatırımlarının ve 2011 yılına ilişkin beklentilerinin açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, 2008'de kurulan ve bugüne kadar portföyüne kattığı 20 proje ile sektörün ''iddialı'' kiralama-danışmanlık şirketlerinden biri haline gelen KDM'nin, bu yılın sonuna kadar 6 alışveriş merkezinin daha açılışını gerçekleştireceğini kaydetti.

Bu projelerin içinde yurt dışı projelerinin de bulunduğunu belirten İzci, ''Yabancı danışmanlık şirketleri ya da yatırımcılar, yurt dışındaki projeler için gelip Türk danışmanlık şirketlerine teklifte bulunuyor. Danışmanlık şirketi, Türk danışmanlık şirketine ortaklık teklifi ya da satın alma arzusu ile geliyor. Bu demek oluyor ki Türkiye'de bu iş layıkıyla yapılıyor. Türkiye'de perakende ve mağazacılık çok iyi yapılıyor. Türkiye, alışveriş merkezleri sektörüne geç girdi ama çok çabuk ilerledi. AVM sayısı hala yetersiz ama gelişim hızlı'' şeklinde konuştu.

KDM'nin ilk yurt dışı projesinin, kiralama ve konsept danışmanlığı hizmetleri verdiği, Bişkek'teki Ruby Center olduğunu hatırlatan İzci, Sarajavo City Center/Bosna Hersek, Bakü Grandmart AVM/Azerbaycan, Erbil Royall Mall ve Bağdat projeleri ile birlikte yurt dışı çalışmalarına devam ettiklerini, bunların haricinde yurt dışından ciddi yönetim teklifleri aldıklarını belirtti. Bu anlamda kiralamasını üstlendikleri ya da yönettikleri projelere Türk perakende markalarını da götürdüklerini, perakendeci-danışmanlık şirketi olarak da yurt dışında güzel bir sinerji yakaladıklarını söyledi.

İzci, Mayıs 2011 itibariyle Türkiye'de 81 ilin 50'sinde alışveriş merkezi bulunduğunu, bu rakamın Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında geride kaldığını ifade etti.

''Yeni İstanbullar yaratmamız gerekiyor''

Türkiye genelinde 81 ilin 18'inin, ortalama gelir düzeyinin üstünde yer aldığını, bunların 3'ünde alışveriş merkezi olmadığını kaydeden Murat İzci, ''İstanbul'a bakıp 'her yer AVM doldu' deyip geçiştirmek doğru bir yaklaşım değil. Bu noktadan bakıldığında içimizdeki İsviçre'leri keşfetmek için, yeni İstanbullar yaratmak için, gerekli planlama ve düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Yeni İstanbullar ekonomimize, gelişme hızımıza güç katacaktır. Bizlerin ve AVM yatırımcılarının bu tarz verileri iyi analiz edip hayatı, ekonomiyi, organize perakendeyi canlandıracak, yeni ufuklar açacak pazarlar yaratma hedefi kaçınılmazdır'' diye konuştu.

Bundan 3 yıl sonrasının verilerine bakıldığında, 2014 senesinde 81 ilin 59'unda AVM bulunacağının ve Türkiye geneli kiralanabilir alan büyüklüğünün 10 milyon 969 bin metrekareye ulaşacağının öngörüldüğünü belirten İzci, ortalama AVM büyüklüğünün ise 28 bin 942 metrekare olacağını söyledi.

İzci, artık alışveriş merkezlerinin farklılaştığına, konsept AVM'lerin inşa edilmeye başladığına ve bundan sonraki süreçte de bu tip AVM'lerin kazançlı olacağını işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Dünyada AVM’ler sadece beton yığınları değil. Bir AVM’nin içinde caddeler, sokaklar, kültür-sanat alanları, eğlence merkezleri var. Yeni planlanan AVM'lerde buna daha dikkat edilmeli. Süs havuzları, yeşil alanlar, çiçek bahçeleri, çocuklar için geniş oyun alanları gibi detaylara yer verilmeli. Bu tür alanlar için çok daha fazla yer ve bütçe ayrılması gerekiyor. Yatırımcılara bu tür alanlar ölü alan gibi geliyor; çünkü kira geliri yok. Ama uzun vadede sizin en büyük avantajınız bu alanlar oluyor. Siz bu alanlarla ziyaretçinin kalbine taht kuruyorsunuz; İstanbul'u düşünün, AVM sayısı bazı bölgelerde yoğunlaşmış, tek bir cadde üzerinde 3 AVM olan bölgeler var. 3 AVM'de de hemen hemen aynı markalar var. Siz nasıl müşteriyi kendinize çekeceksiniz? Sosyal yaşam alanlarınızla... Müşteri bu alanlar için sizi tercih edecek. AVM'nizin değeri böyle artacak. Uzun vadede bu yatırımcıya kazanç anlamında da yansıyacak. Tercih edilen AVM'nin kira gelir artışları da ona göre artacak''.

''AVM'ler yerel perakendecinin düşmanı değil''

KDM Kiralama Danışmanlık Merkezi kurucusu İzci, ''AVM'lerin esnafların kepenk indirmesine sebep olduğu'' yönündeki eleştirilere değinirken de, ''Biz yerel perakendecinin düşmanı değiliz'' dedi. İzci, kiralamasını yaptıkları AVM'lerde yerel perakendeciyi de düşündüklerini ve onları AVM'lere davet ettiklerini bildirdi.

Bu yılın sonunda 307 AVM

Murat İzci'nin verdiği bilgiye göre, Mayıs 2011 itibariyle AVM'ler Türkiye'de 50 ilde faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde 254 AVM bulunuyor, ortalama AVM büyüklüğü 23 bin 811 metrekare, kiralanabilir alan 6 milyon 48 bin 224 metrekare ve her bin kişiye düşen kiralanabilir alan ise 82 metrekare.

31 Aralık 2011 itibariyle Türkiye'de 55 ilde alışveriş merkezleri faaliyet gösterecek. Türkiye genelinde 307 AVM bulunacak, ortalama AVM büyüklüğü 24 bin 913 metrekare, kiralanabilir alan 7 milyon 648 bin 420 metrekare ve her bin kişiye düşen kiralanabilir alan ise 103 metrekare olacak.

Verilere göre, 31 Aralık 2014 itibariyle Türkiye genelinde 378 AVM bulunacak, kiralanabilir alan ise 10 milyon 969 bin 276 metrekareye çıkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurt-disindaki-projeler-icin-turk-danismanlik-sirketlerine-teklifte-bulunuyorlar-_87515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!