Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yurtdışında Rekora Koşan Müteahhide Kredi Müjdesi

Sektör temsilcilerinin dile getirdiği 'teminat mektubu' sıkıntısına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çözüm getirdi. Buna göre teminat mektuplarındaki kredi limitlerinin hesaplanmasının dikkate alınma oranını yarı yarıya düşürdü. Daha önce yüzde 40 olarak uygulanan bu oran yüzde 20'ye çekildi. Böylece kredi limiti dolan şirketler

Zaman Gazetesi
Yurtdışında Rekora Koşan Müteahhide Kredi Müjdesi

Türkiye'de konut ve altyapı yatırımları ile öne çıkan inşaat şirketleri durgunluktan yakınırken, yurtdışına açılan müteahhitler projeleri yetiştirmekte zorlanıyor. Ancak proje aşamasında ihtiyaç duyulan kredilerin temininde yaşanan sıkıntılar sektörün daha fazla döviz girdisi sağlamasını engelliyor. Sektör temsilcilerinin dile getirdiği 'teminat mektubu' sıkıntısına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çözüm getirdi. Buna göre teminat mektuplarındaki kredi limitlerinin hesaplanmasının dikkate alınma oranını yarı yarıya düşürdü. Daha önce yüzde 40 olarak uygulanan bu oran yüzde 20'ye çekildi. Böylece kredi limiti dolan şirketler daha fazla kredi kullanabilecek. Örneğin 100 birimlik kredi mektubu olan bir firma daha önce bankadan 40 birim nakit kredi kullanmış sayılırken bundan sonra 20 birim kullanmış sayılacak.

Değişikliği değerlendiren inşaat sektör temsilcileri ve finans çevreleri kredi limiti çabuk dolmayacağı için nakit paraya ihtiyacı olan firmaların daha rahat kredi temin edebileceğini söyledi. Konuyu değerlendiren bir banka yetkilisi, "Yapılan değişikle üç banka konsorsiyumu ile verilen teminat mektuplarında limit aşağı çekildi. Artık firmaların kredi limiti daha geç dolacak. Nakite sıkışıklık ortadan kalkacak." dedi.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik önceki gün yayımlandı. Yapılan değişiklikle yurtdışında müteahhitlik hizmeti yapan Türk firmalarının teminat mektubu karşılığında temin ettikleri krediye ilişkin sorun çözüldü. Yapılan değişikliğe dâir şu açıklama yapıldı:

"Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik olarak verilen teminat mektupları ile Eximbank'ın (Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ) katıldığı konsorsiyumlar şeklinde yurtdışı kuruluşlara verilecek teminat mektupları ve yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ tarafından düzenlenecek avans ve kesin teminat mektuplarına ilişkin olarak bankaların verecekleri kontrgarantiler yüzde 40 oranında, bu kapsamda verilecek. Teminat mektubu ve kontrgarantilerin, her bankanın riskin en az yüzde 15'ini üstlenmesi ve katılan banka sayısının üçten az olmaması şartıyla oluşturulacak konsorsiyum tarafından verilmesi durumunda ise yüzde yirmi oranında uygulanır."

2007 yılında 22 Türk müteahhitlik firması dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasına girerken 2008'de bu rakam 23'e çıkacak. Dünya müteahhitlik sektörünün masaya yatırıldığı listede Türkiye, en fazla müteahhitlik firması bulunan 3. ülke. Listede ilk sırada 51 firma ile Çin, ikinci sırada 35 firma ile ABD yer alıyor. Yurtdışında iş yapan önde gelen firmalar ise şunlar: Enka, Gama, Renaissance, Tekfen, Yüksel, Kayı, Baytur, TAV, Nurol, Mak-Yol, Stfa, Hazinedaroğlu, Summa, Gap, Yenigün, Cengiz, Rasen, Doğuş, Alarko, Mesa, Yaşar Özkan, Tml, Üstay.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı 1972'den 2002 yılına kadar, firmalar toplam 48 milyar dolarlık proje tamamladı. Bu rakam 2003-2007 döneminde ise 55 milyar dolara ulaştı. Firmalar havaalanı inşası, metro, petrol rafinerileri ve karayolu gibi projeler üstleniyor. Türk müteahhitleri yılın ilk yarısında yurtdışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldı. 2007 yılında ise yurtdışında 19,5 milyar dolarlık iş bağladı. 2008 yılında proje hedefi ise 25 milyar dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurtdisinda-rekora-kosan-muteahhide-kredi-mujdesi_63753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!