Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yurttaşların Mutlu Olacakları Yapılar İnşa Edilmeli'

Ankara Kalorifer, Sıhhi Tesisat, Doğalgaz, İzolasyon ve Montajcılar Sanatkârları Odası Başkanı Hüseyin Yakalı , yurttaşların mutlu yaşayabilecekleri sağlıklı yapıların inşa edilmesi gerektiğine işaret etti.

Cumhuriyet ANKARAnkara Kalorifer, Sıhhi Tesisat, Doğalgaz, İzolasyon ve Montajcılar Sanatkârları Odası Başkanı Hüseyin Yakalı , yurttaşların mutlu yaşayabilecekleri sağlıklı yapıların inşa edilmesi gerektiğine işaret ederek, "Ülkemizde yapılan inşaatların depreme dayanıklı olması açısından 3 kez deprem yönetmeliği çıkarılmıştır. Ama ülkemizde binaların sağlam ve normlara uygun yapı standardı yakalanamamıştır" dedi.

Yakalı, ülkedeki inşaat sektörünün en önemli sorunlarından birisinin, inşaatların, çağın koşullarına ve ülkenin coğrafi konumlarına göre yapılamaması olduğunu dile getirdi. Yakalı, "Ülkemizde yapılan inşaatların depreme dayanıklı olması açısından 3 kez deprem yönetmeliği çıkarılmıştır. Ama buna karşın ülkemizde binaların sağlam ve normlara uygun yapı standardı yakalanamamıştır. Her depremde ağıtlar yakılmış, göstermelik suçlular cezalandırılmış, 'ölenler ölmüştür, kalan sağlar bizimdir' mantığı adeta yönetenlerce şiar olarak benimsenmiştir" dedi. Bilim adamlarının, meslek odalarının ve ilgili akademik kurumların, ülkenin deprem çıkmazından kurtuluşu için yeni düşünce ve projeler ürettiklerini vurgulayan Yakalı, ancak yurttaşların unutkanlığının ve ülkeyi yönetenlerin gerekli yasaları uygulamaya koymamasının sisteme hakim olduğunun altını çizdi. Yakalı sözlerini şöyle sürdürdü:

"13 Temmuz 2001'de, Resmi Gazete'de yayımlanan 4708 sayılı yapı denetimi hakkındaki yasada, inşaat denetimlerinden sorumlu elemanların istihdamları ve sorumluluklarını bu konuda belirli ölçüde yaşama geçirilmiştir. Fakat yerel ve merkezi yönetimin 4708 sayılı yasanın amacı olan yıkılmayan ve zemin koşullarına göre bina yapımı dahil, inşaat sektöründe kullanılan malzeme standartlarını doğru kullanılmasına ilişkin çalışmaları yetersiz kalmıştır. Meslek odaları arasında koordinasyon ve yekparelik sağlanamamıştır."

Sıhhi tesisat, ısıtma, doğalgaz, izolasyon ve elektrik tesisatların inşaat standartlarına uygun olarak döşenmesinin hayli önemli olduğuna işaret eden Yakalı, "Ülkemizde, inşaat sektörünün önemli olduğu düşünülürse ve bu sektör mercek altına alınacaksa, bu sektörün sorumluluklarının demokratik bir şekilde yerel ve merkezi olarak masaya yatırılması gerekir. Bu anlamda, meslek odaları, bilim kuruluşları dahil sektörle ilgili tüm yetkililerin yetki ve sorumluluklarının da tartışılabileceği geniş bir toplantının düzenlenmesi gerekir. Ayrıca sektördeki kayıtdışılık önlenmelidir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurttaslarin-mutlu-olacaklari-yapilar-insa-edilmeli_59894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!