Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yuvacık'ta 'Tanık' Tartışması

İngiliz Thames Water'in tanık olarak gösterdiği Veziroğlu Mart ayında yapılacak olan duruşmada, Hazine'nin garanti kapsamı dışında bıraktığı 91 milyon dolarlık yatırımın, aslında kamu kurumlarının isteği doğrultusunda yapıladığı anlatacak.

Sabah Gazetesi
Yuvacık'ta 'Tanık' Tartışması

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'milletin onuru' olarak nitelendirdiği ve "4.5 milyar dolara baraj mı olur?" diye hesap sorduğu Yuvacık Barajı'ında şimdi de tahkim ve tanık sancısı yaşanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin eski Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, Yuvacık Barajı'nı işleten Thames Water'in Hazine'nin kapsam dışı diye kestiği 91 milyon doları alabilmesi için Uluslararası Tahkim Kurulu'nda 'tanık' olarak dinlenecek.

İngiliz Thames Water'in tanık olarak gösterdiği Veziroğlu Mart ayında yapılacak olan duruşmada, Hazine'nin garanti kapsamı dışında bıraktığı 91 milyon dolarlık yatırımın, aslında kamu kurumlarının isteği doğrultusunda yapıladığı anlatacak. Tahkim heyetinin ikna olması durumunda ise Türkiye Hazine'si, Erdoğan'ın '4.5 milyar dolara mal olacak' dediği Yuvacık'la ilgili 91 milyon dolarlık bir yük altına daha girecek.

Kadri Veziroğlu

'Bildiklerimi anlatırım'
Halen Şişli Belediyesi Projeler Danışmanı olarak görev yapan Kadri Veziroğlu, kendisinin tanık olarak gösterildiğini kabul ederek, "Biliyorsunuz tanıklık yemin edilerek gerçekleştirilen bir görev. Ne biliyorsam mahkemede onları söyleyeceğim. Oradaki yatırımlar, belediyenin ve kamunun istekleri doğrutlusunda yapıldı. İlave depolar, güzergah değişiklikleri gündeme geldi. Biz orada yönetim kurulunda iken yapılan işler oldu. Mahkeme bizden nasıl bilgi isterse ona göre yazılı ya da gidip orada sözlü olarak durumu anlatacağız. İzmit Su AŞ (İSAŞ) avukatlaır benden bir takım bilgiler istediler. O dönemde yönetim kurulunda neler konuşuldu, neler yapıldı onları sordular. Ben doğru bildiklerimi anlatacağım" dedi.

20 günün maliyeti 750 bin YTL oldu
Aralık ayında Yuvacık Barajı'nda su seviyesinin düşmesi nedeniyle 20 gün boyunca su alamayan Kocaeli, bu sırada alamadığı suyun parasını Thames Water'e ödemeye devam ederken İSKİ'nin kapısına gitmek zorunda kalmıştı. İşte bu 20 günün ekstra faturası da belli oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İlyas Şeker, "Bu dönemde İSKİ'den 1 milyon ton su almak zorunda kaldık ve bunun karşılığında 750 bin YTL ödedik" dedi. Aralık sonunda yağan yağmurlarla birlikte yeniden Yuvacık Barajı'ndan su almaya başladıklarını ve İSKİ'den su almayı kestiklerini dile getiren İlyas Şeker sözlerine şöyle devam etti:

"Kocaeli'nin günlük su ihtiyacı 350 bin ton. Halen Yuvacık Barajı'ndan bunun 200 bin tonunu alabiliyoruz. Kalanı 11 kaynak suyu merkezinden temin ediyoruz. Hazine garantisi olduğu için bu sırada tabi ki Yuvacık Barajı'nı işleten şirkete tam para ödemeye devam ediyoruz. Bize her ay Yuvacık Barajı'ndan 12-13 milyon YTL ödeme geliyor, biz de büyükşehir olarak paraf edip Hazine'ye gönderiyoruz. Hazine'de su bedelini şirkete ödüyor."

Kadri Veziroğlu kimdir?
Tahkim Heyeti'nin karşısına İngiliz şirketinin tanığı olarak çıkacak olan Kadri Veziroğlu, Sefa Sirmen'in Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı iken, genel sekreteri olarak görev yapıyordu. Daha sonra Başkanvekili olan Veziroğlu, 17 Ocak 1995'te kurulan İSAŞ'ta Gama İnşaat'ın kontejanından belediye temsilcisi olarak yönetim kurulu başkanı olmuştu. 24 Ağustos 1995'te İzmit Büşükşehir Belediyesi ile İSAŞ arasında anlaşma yapıldığı sırada Veziroğlu Büyükşehir'de genel sekreter iken, İSAŞ'ta da yönetim kurulu başkanıydı. Yani masanın iki yanında da yer alıyordu. Veziroğlu'nun her iki koltukta da oturması tartışma konusu olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuvacikta-tanik-tartismasi_51250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!