Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zaha Hadid’den “Ortadoğu Merkezi”

Zaha Hadid’in yeni tasarımı olan İngiltere'deki Oxford Üniversitesi bünyesinde yer alan “Ortadoğu Merkezi”nin yapımına başlandı. Ortadoğu Merkezi, Arap dünyası, İran, İsrail ve Türkiye üzerine araştırma ve eğitim hizmeti veriyor.

Zaha Hadid’den “Ortadoğu Merkezi” Soldan sağa: Oxford Belediye Başkanı Alan Armitage, Lord Mayor of Oxford; St Antony's Koleji Rektörü Prof. Margaret MacMillan, Nada Kirdar; Investcorp CEO’su Nemir Kirdar, Mimar Zaha Hadid, Oxford Üniversitesi Rektör Yardmcısı Prof. Andrew Hamilton. ©Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid yeni tasarımı olan "Ortadoğu Merkezi"nin temel atma töreni için Oxford’daydı. "Softbridge" diye adlandırılan ama asıl ismi Investcorp Binası olan yapının 2014 yazında tamamlanması bekleniyor.

Binanın inşasına Investcorp firması tarafından finanse edilen 11 milyon pound tutarındaki cömert bir bağış sayesinde başlandı. Temel atma töreninin onur konuğu da bu nedenle Investcorp’un CEO’su Nemir Kirdar’dı.

  • Zaha Hadid’den “Ortadoğu Merkezi”
  • Zaha Hadid’den “Ortadoğu Merkezi”
  • Zaha Hadid’den “Ortadoğu Merkezi”

Yapı Oxford Üniversitesi bünyesinde bulunan St Antony's Koleji Ortadoğu Merkezi’ne evsahipliği yapacak. 1.200 metrekare alana sahip üç katlı bina bir asma köprü formunda. Binada bir kütüphane, arşiv bölümü ve engelli girişi de olan 125 koltuklu bir seminer salonu bulunacak. Softbridge Binası’nın tamamlanmasıyla, St Antony's Koleji’nin merkez binasında bulunan Ortadoğu Merkezi kütüphanesi ve arşivi buraya taşınacak. Ayrıca yapı, akademisyenler için 14 adet de ofis birimi içerecek.

Zaha Hadid temel atma töreninde şöyle konuştu: "Oxford Üniversitesi bünyesinde bir tasarımım olacağı için çok memnunum. Umuyorum ki, St Antony's Koleji Ortadoğu Merkezi projesi fikir alışverişi için hayati önem taşıyan arşivi, kütüphaneyi ve seminer programlarını geliştirmek için de olanak sağlayacak. Yeni yapı var olan binaların müstakil karakterinin korunarak ayrı öğeler olarak okunmasına izin veriyor. "Köprü" formundaki yapının akışkan doğası hafif ve geçici bir görünüme sahip, paslanmaz çelik kaplama ile vurgulanacak.”   

1957’de kurulan St Antony's Koleji Ortadoğu Merkezi, 19. yy’dan beri Oxford Üniversitesi bünyesinde Arap dünyası, İran, İsrail ve Türkiye üzerine araştırma ve eğitim hizmeti veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zaha-hadidden-ortadogu-merkezi-_104243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!