Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zap Suyu'na 25 milyon dolarlık hido-elektrik santralı

Zap Suyu'na 25 milyon dolarlık hido-elektrik santralı

Referans Gazetesi
4


akkâri’de Zap Suyu üzerine kurulacak olan Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak gösterilen hidro-elektrik santralının yapımına başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın "yap-işlet" modeliyle yapımına başlanan ve 25 milyon dolara mal olacak santral, yılda 150 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. 3 yılda bitirilmesi hedeflenen santralda, ilk etapta 300 kişiye istihdam sağlanacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, santralın ürettiği tüm enerjiyi 39 yıl boyunca satın alacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Zap Suyu üzerine 13 hidro-elektrik santralı projesinin ilki "yap-işlet" modeliyle Ceykar Elektrik A.Ş. tarafından uygulamaya konuldu.

Hidro-elektrik santralının yapımını üstlenen Ceykar Elektrik A.Ş. Proje Müdürü İhsan Ergenç, santralın kurulu gücünün 30 megavat olduğunu ve iki türbinle çalışacağını söyledi. Ergenç, santrala daha sonra ilave yapılabileceğini de belirterek, “Açık kanal tünel ve cebri borulu bir santraldan oluşmakta. Tünelin uzunluğu yaklaşık 2600 metre. Bizim için oldukça zor bir arazi. Ancak canla başla çalışıp santralımızı zamanında bitireceğiz. Bu yaptığımız santral nükleer enerjiye alternatiftir. Hakkâri'ye Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını yaptığımız için gururluyuz” dedi.

Bağışlı Hidro-elektrik Santralı için Zap Suyu’nun bir kısmı su kıyısına yapılacak çökertme havuzunda dinlendirilecek. Buradan su 2600 metre kazılan tünelden geçirilip 120 metre yüksekliğe çıkarılarak 2 cebri boruyla 2 türbine indirilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/zap-suyuna-25-milyon-dolarlik-hido-elektrik-santrali_45640.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • selam herkese, bize sağladıkları olanaklardan dolayı ceykar a.ş'ye çok teşekkür ediyoruz. herkese kolay gelsin YANITLA
  • ölçümde adı geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim YANITLA
  • teşekkurler mahırcıgım emeklerımıze saygından dolayı YANITLA
  • ceykar elektrik anonim şirketinin bağışlı köyüne yapmış olduğu hidro elektrik santralinin bölgemize çok fayda sağlayacağı kanatindeyiz. bu gayretli çabalarınız için sonsuz şükranlarımızı sunarız. aynı zamanda emeği geçen tüm çalışanlara saygılarımızı sunarız. YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!