Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zehirli Gemi Otapan'ın Dönüşüne İzin Yok

Taşıdığı asbest miktarının yanlış beyan edilmesi nedeniyle 2006 yılında Hollanda'ya geri gönderilen 'Otapan gemisi'nin Türkiye'ye tekrar getirilme talebi reddedildi.

Zaman Gazetesi
Zehirli Gemi Otapan'ın Dönüşüne İzin Yok

aşıdığı asbest miktarının yanlış beyan edilmesi nedeniyle 2006 yılında Hollanda'ya geri gönderilen 'Otapan gemisi'nin Türkiye'ye tekrar getirilme talebi reddedildi. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, taşıdığı asbest oranının yanlış beyan edilmesi' nedeniyle Hollanda'ya geri gönderilen Otapan adlı gemi için bu ülke hükümetinin 'asbestin temizlendiğini' iddia ederek, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 25 Mayıs 2007 tarihli yazı ile geminin ithalatına izin verilmesini istediği belirtildi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe imzasıyla Hollanda hükümetine cevaben gönderilen yazıda, konunun Basel Sözleşmesi, AB mevzuatı ve ulusal mevzuat kapsamında incelendiği ve değerlendirildiği; ancak Çevre ve Orman Bakanlığı'nın görüşünde herhangi bir değişiklik bulunmadığı bildirildi. Yazıda, Otapan gemisiyle ilgili notifikasyon formunda bulunan asbest miktarının bildirilen miktardan daha fazla olduğunun anlaşıldığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle Basel Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi ve ulusal mevzuatta yer alan 'yetkili otoritenin izninin hileli veya yalan beyan sonucu elde edilmesi' hükmü gereğince söz konusu geminin ülkemize getirilmesi yasadışı trafik olarak addedilmiş olup, bu husus tarafınızca da doğrulanmıştır. Konu, kamuoyu ve sivil toplum örgütlerince yakından takip edilmektedir. Dolayısıyla daha önceki eylem ve çevresel kaygılara sebebiyet verdiğinden, yasadışı trafiğe konu olan geminin ülkemize girişi uygun görülmemiştir."

Hiçbir ülkenin kabul etmediği asbestli gemi Otapan, geçen yıl Türkiye'ye gönderilmek istenince büyük tartışmalara sebep olmuştu. Aliağa'daki gemi söküm bölgesine sökülmek için getirilmek istenen gemi, Hollanda ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açmıştı. Otapan'ın Türkiye'ye kabul edilmesi için Hollanda Çevre Bakanı Pieter van Geel, Ankara'ya gelerek Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile görüşmüş; ancak bir sonuç alamamıştı. Aradan geçen süre içinde Otapan ile ilgili çalışmalar ısrarla sürdürüldü. Gemideki asbestin bu ülkede yaklaşık 2,5 milyon dolar harcanarak söküldüğü öğrenildi. Konunun muhatabı şirket yetkilileri, defalarca bu ülkeye giderek geminin Türkiye'ye gönderilmesi için temaslarda bulundu. En sonunda Hollanda hükümeti de Türkiye'nin gemiyi kabul etmesi için başvuruda bulundu

http://www.yapi.com.tr/haberler/zehirli-gemi-otapanin-donusune-izin-yok_55906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!