Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zengin Yatırımcı İstanbul'a Yöneldi

Zengin yatırımcının parasına yön veren lüks yatırımlar yönünü İstanbul'a çevirdi. Birkaç yıl öncesine kadar yatırımlarını emlakta değerlendirmek isteyen Türk zenginler yurtdışında projelere bakarken artık dışarı çıkmaya gerek görmüyor. Bunun yanı sıra yabancı emlak yatırımcıları da Türkiye'deki lüks konut projelerinde fırsatları araştırıyor.

Sabah Gazetesi
Zengin Yatırımcı İstanbul'a Yöneldi

Zengin yatırımcının parasına yön veren lüks yatırımlar yönünü İstanbul'a çevirdi. Birkaç yıl öncesine kadar yatırımlarını emlakta değerlendirmek isteyen Türk zenginler yurtdışında projelere bakarken artık dışarı çıkmaya gerek görmüyor. Bunun yanı sıra yabancı emlak yatırımcıları da Türkiye'deki lüks konut projelerinde fırsatları araştırıyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) Başkanı Turgay Tanes, son yıllarda projelerinde farklılık yaratmak isteyen müteahhitlerin ünlü mimarlarla anlaşarak ve ünlü zincirlerle işbirliği sağlayarak lüks projeler de hayata geçirmeye başladığına değiniyor. Tanes, emlak patronlarını şehrin inde buldukları arazileri lüks projelerle değerlendirmek istediğine değiniyor.

Projelerin yüzde 15'i lüks

Tanes, bunun dünya metropolleri arasındaki İstanbul'da çok doğal bir süreç olduğunu söylüyor. Hayata geçirilen konut projelerinin yüzde 15'lik bölümünün lüks konutlardan oluştuğunu açıklayan Tanes, orta gelir gurubuna yapılan 4- 5 bin konutluk büyük hacimli konutların yanında lüks konutların daha butik olarak 300-400 zaman zaman 50-60 üniteden meydana geldiğini belirtiyor. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerdeki lüks proje yarışı emlak patronlarını da bu şehir içinde bulabildikleri değerli arazilerde lüks yatırım yapmaya itiyor. Bunun yanı sıra markaya meraklı olanlar için Armani, Philippe Starck gibi tasarımcıların ellerinin değdiği projeler de İstanbul'da yerini alıyor. Yatırımcıların en büyük problemini şehir merkezlerinde arsa üretmek oluşturuyor. Emlak Konut GYO ile şehir merkezlerinde arsa üreterek lüks konut sektörüne katkıda bulunacağını açıklıyor.

4 bin $'dan başlıyor

İstanbul' da lüks projelerdeki en düşük metrekare fiyatları 4 bin dolardan başlıyor, 20 bin dolara kadar çıkıyor. Yeni markalar pazara girdikçe bu metrekare fiyatlarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor. Emlak uzmanları bu fiyatların suni olmadığına dikkat çekerek, hem İstanbul'un coğrafi önemi hem de Türk ekonomisinin gelişen yapısıyla birlikte yakın tarihte metrekare fiyatlarının daha da yükseleceğini söylüyor. Sadece isim ve proje kalitesi değil metrekare fiyatlarının da Avrupa ve dünyadaki diğer rakipleriyle yarıştığı projeler İstanbul'un siluetini değiştireceğe benziyor.

Kentsel dönüşüm kaliteyi artırır

Emlak uzmanları en büyük problemin şehir merkezinde arsa üretmek olduğuna değinerek "Şehir merkezinde arsa olmadığı için bizde lüks projeler şehir dışında yapılıyor. Oysa dünyada bu durum tam tersine işler. Şehir merkezleri yüks projelerin üretildiği yerlerdir" diyor. Uzmanlar kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesiyle birlikte arsa üretmi imkânı doğmasından dolayı şehir merkezlerindeki projelerin kalitesinin artırılacağına değinirken orta vadede fiyatlar üzerinde de olumlu etkisinin olacağına vurgu yapıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/zengin-yatirimci-istanbula-yoneldi_83448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!