Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zenginlik Rüzgârı

Anahtar teslimi santralların yapımcısı Siemens’in CEO’su Gelis, “Çanakkale’de tarihi Troya’nın zenginliğine kaynaklık eden rüzgâr, şimdi de enerji santralları ile bölgeye değer katıyor” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi
Zenginlik Rüzgârı

Türkiye’de 153 yıllık geçmişi olan Siemens, sürdürülebilirlik konusunda stratejisini destekleyecek çalışmaları devam ettiriyor. Enerji, sağlık ve endüstri sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşun karbondioksit emisyonunu azaltmaya odaklı çalışma alanlarından biri de rüzgâr santralları. Antik Troya’nın ören yeri kazı çalışmalarına destek veren Siemens AŞ’nin CEO’su Hüseyin Gelis, bu kapsamda düzenlenen basın gezisi sırasında, bölgede yer alan Enerjisa’nın bu alandaki ilk kuruluşu Çanakkale Rüzgâr Enerjisi Santralı’nda özetle şunları söyledi:

* Troya’da gün yüzüne çıkan buluntuları korumak amacıyla yapımına destek olduğumuz çatı, Troya’ya o dönemde zenginliği getiren rüzgârı sembolize ediyor. Çoğunlukla kuzeyden rüzgâr alan Troya kenti, tüm zenginliğini, milattan önceki zamanlarda, seyrek esen güney rüzgârlarını beklemek için kent limanına demir atan ticaret gemilerinden alırmış. Hem bu bölge hem de tüm Türkiye için çok önem taşıyan rüzgâr bugün de Enerjisa’nın Çanakkale santralı ile bölgenin zenginleşmesine destek oluyor. Rüzgâr, Siemens için de sürdürülebilirliğin sağlanmasında en önemli unsurlardan biri.

* Biz anahtar teslim çözümlerle sektör içinde yer alıyoruz. Hem karadaki on-shore hem de deniz üzerindeki off-shore türbinlerle dünya genelinde pek çok başarılı projemiz var. Bu yenilikleri Türkiye’de de hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Rüzgâr türbinlerinde bakım maliyetlerinin azalması ile kullanım ömürlerinin uzamasını sağlayan, dişli kutusu içermeyen Direct Drive teknolojili türbinler bunlar arasında.

* Birçok santralda Siemens’in imzası var. Çanakkale Rüzgâr Enerjisi Santralı bunlardan biri. Resmi açılışı 26 Şubat’ta yapıldı. Bu alanda en büyük yatırımlardan biri. Nisan 2009’da startı verilen Mahmudiye Rüzgâr Enerjisi Santralı’nda da Siemens’in 2.3 MW’lik türbinleri kullanılıyor. Mersin Dağpazarı bölgesinde IEC1 standartlarındaki güçlü rüzgârlardan enerji üretimi için kullanılan yeni nesil türbinleri kullanıyoruz.

2030’da enerjinin üçte biri rüzgâr ve güneşten

Yenilenebilir Enerji konusunda bir sunum yapan Siemens Yenilenebilir Enerji Bölüm Yöneticisi Sinan Bubik, şunları söyledi:

* 2009’da dünyada tüketilen toplam nerjinin sadece yüzde 3’ü yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyordu. Tüketilen toplam enerjinin yüzde 16’sının kaynağı su, yüzde 13’ü nükleer, kalan yüzde 68’i de fosil yakıtlardan.

* 2030’a kadar bu tablo değişecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam içindeki payı yüzde 17’ye ulaşacak. Bu kaynakların yüzde 52’si de rüzgârdan sağlanacak.

* 2030’a kadar nükleer enerjinin genel içindeki payı hem nisbi hem mutlak olarak artacak ve yüzde 15’e çıkacak. Fosil kaynakları, yüzde 54’e gerileyecek.

* Aynı süreçte 2006’ya kadar Türkiye’de toplam kapasitesi sıfır olan yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimindeki payı yüzde 36’ya çıkacak.

* Önümüzdeki birkaç yılda rüzgâr enerji santrallarının büyük bir hızla arttığına tanık olacağız. Daha sonraki yıllarda aynı tempoyu güneş enerjisi de yakalayacak.

* Rüzgâr enerjisinde 48 GW potansiyel ile Avrupa’da ikinci büyük potansiyeli Türkiye’de. Hükümetin 2023 hedefi 20 bin MW. Yerli imalat teşvik ediliyor.

* Güneş enerjisinde hükümetin verdiği alım garantisi beklenenin altında kaldığı ve pazar 600 MW ile sınırlandırıldığı için 2015’e kadar hızlı bir tempo gözükmüyor. Ama Türkiye, 200 GW’lık potansiyel ile Avrupa’da ikinci.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zenginlik-ruzgari_87966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!