Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma Mozaiklerinin Sergilendiği Müzeyi Yılda 1 Milyon Kişinin Gezmesi Bekleniyor

Yapımı yılan hikâyesine dönen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Zeugma Mozaik Müzesi’ni 1 milyon turistin gezmesi bekleniyor.

Zamanapımı yılan hikâyesine dönen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Zeugma Mozaik Müzesi’ni 1 milyon turistin gezmesi bekleniyor.

Müzede, Zeugma antik kentinden çıkarılan eserler sergileniyor. Geçen yılı yerli ve yabancı 60 bin turistle kapattıklarını belirten Müdür Vekili Fatma Bulgan, iyi organizasyon yapıldığı taktirde bu rakamın 1 milyona ulaşabileceğini söyledi.

Zeugma antik kentinin Birecik Barajı’nın suları altında kalmasının ardından kentten çıkarılan mozaik ve diğer tarihi buluntuların nerede sergileneceği kamuoyunda epeyce tartışılmıştı. Dönemin Turizm ve Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından eserlerin İstanbul’a taşınarak sergilenmesi de gündeme gelmiş, ancak Gaziantepli turimcilerin girişimleri sonrası bundan vazgeçilmişti. Erdoğan’ın ‘İvedilikle bitirilsin’ talimatı üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, müzenin yapımını hızlandırdı.

Yapımına kültür merkezi olarak başlanan bina, Gaziantep Özel İdaresi’nin 2 milyon 132 bin YTL, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da 561 bin YTL aktarmasıyla müze şeklinde dizayn edildi. Dünyaca ünlü Zeugma mozaikleri ve antik eserler 23 Haziran’da Başbakan’ın hizmete açtığı binada sergilenmeye başlandı.

Açılıştan bu yana müzeyi gezen yerli ve yabancı turist sayısında ciddi bir artış var. 2 hatfada müzeyi ziyaret eden kişi sayısında gözle görülür artışı doğrulayan Müdür Vekili Fatma Bulgan,” Müzeyi, Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin’in isteğiyle yapım aşamasında ziyaretçi sirkülasyonunun kesilmemesi için kapatmamıştık. Bunun faydasını gördük. Şu an ziyaretçi sayısında oldukça iyi artış var. Her yıl 60 bin ziyaretçi ağırlıyorduk. Bu yıl bu rakamın en az 10 katını bekliyoruz. İyi organizasyon yapıldığı taktirde bu rakam 1 milyona ulaşabilir.” diye konuştu. Bugüne kadar kazı alanından bin 500 metrekare mozaik çıkarıldığı bilgisini veren Bulgan, bunun 850 metrekaresinin son teknolojiyle restore edildiğini kaydetti.

Tunus’taki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi sıfatını taşıyan ve 5 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olan müzede, ilk aşamada 550 metrekare mozaik, 35 adet mozaik pano, 120 metrekare duvar resmi ile 35 heykel sergileniyor. Savaş tanrısı Mars’ın ve güzellik tanrıçası Afrodit’in bronz heykellerinin de teşhir edildiği müzenin yanındaki Arkeoloji Müzesi’nde ise, Zeugma kazılarıyla özdeşleşen ‘Çingene Kız’ mozaiği, 4 bin adet arkeolojik buluntu ile bin civarında sikke teşhir ediliyor.

Zeugma’nın Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi haline geldiğini ve kentin nüfusunun 80 bine ulaştığını anlatan Bulgan, antik kenteki kazıların bundan sornra Ankara Üniversitesi’nden bir ekip tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-mozaiklerinin-sergilendigi-muzeyi-yilda-1-milyon-kisinin-gezmesi-bekleniyor_30287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!