Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma, Nihayet Müzesine Kavuşuyor

Gaziantep, nihayet Zeugma mozaikleri ile dolu müzesine kavuşuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran tarihinde açacağı müze için Gaziantep uzun süredir bekliyor.

Zamanaziantep, nihayet Zeugma mozaikleri ile dolu müzesine kavuşuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran tarihinde açacağı müze için Gaziantep uzun süredir bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Erkan Mumcu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde, mozaiklerden birkaçını NATO Zirvesi çerçevesinde İstanbul’da 8 ay boyunca sergilemek istemiş; ama Gaziantep halkı, yargı yolunu da kullanarak bu duruma engel olmuştu. Türkiye müzenin düzenlenmesi için yaklaşık 5 trilyon lira harcadı. Kazılar devam ederken, halk Zeugma Müzesi’nin açılma heyecanını yaşıyor. Müzede Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan en önemli ve ünlü eser olan Çingene Kızı mozaiğinin de bulunduğu 36 parça mozaik sergilenecek. Dionizos’un düğün sahnesi mozaiği, Diadolos mozaiği, Okeanos ve Tethis mozaiğinin yanı sıra Mars heykeli de müzede sergilenecek gözde eserler arasında yer alıyor. Gaziantep halkı, Erkan Mumcu’nun kapatma girişimine karşı, Başbakan’ın açmak için kaynakları seferber ettiği müzenin, şehirlerindeki turizmi büyük ölçüde geliştireceğine inanıyor.

Çingene Kızı’nın müzedeki konumu tartışılıyor. Antik kentten çıkarılan en önemli eserler arasında Çingene Kızı mozaiği bulunuyor. Bu mozaik Gaziantep’in sembolü olarak kullanılırken, eserin müze içindeki konumu tartışılıyor. Gözleri ile dikkat çeken Çingene Kızı’nın müze alanının tam ortasında mı ya da daha gizemli bir hava oluşturulması için küçük bir yerde mi sergileneceği müzenin açılmasına birkaç gün kala hâlâ netleşmedi. Müze çalışanları eserin müze alanının tam ortasında müzenin açılışında söz sahibi olanlar ise, küçük bir odada sergilenmesini istiyor. Aslıhan Aydın, Ankara

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-nihayet-muzesine-kavusuyor_28848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!