Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zeugma'ya Fıstık Parası

Gaziantep'in Nizip ilçesi Belkıs köyü yakınlarında bulunan ve 10 yıl önce Birecik Baraj gölü altında kalan Zeugma Antik Kenti'nde kurtarma kazıları sürerken, kazıların yapılacağı alanın genişlemesi nedeniyle Valilik, bu bölgede bulunan antepfıstığı ağaçlarını kamulaştırdı.

yapi.com.tr / AA
Zeugma'ya Fıstık Parası

Gaziantep'in Nizip ilçesi Belkıs köyü yakınlarında bulunan ve 10 yıl önce Birecik Baraj gölü altında kalan Zeugma Antik Kenti'nde kurtarma kazıları sürerken, kazıların yapılacağı alanın genişlemesi nedeniyle Valilik, bu bölgede bulunan antepfıstığı ağaçlarını kamulaştırdı.

Valilik satın aldığı fıstık ağaçlarını işleterek veya kiraya vererek toplanan fıstıklardan elde edilen parayı her yıl Zeugma'da kazı çalışmalarına harcayacak.

2 bin fıstık ağacından yılda ortalama 130 bin lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. Bunun kiraya verilmesi halinde yarısı gelir olarak alınacak.

Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, yüzlerce dönüm fıstık ağaçlarının bulunduğu alanda önemli tarihi kalıntıların olduğunun tahmin edildiğini, kazı ekibi başkanının talebi üzerine antepfıstığı ağaçlarının kamulaştırmasının yapıldığını söyledi.

Valilik tarafından kamulaştırılarak satın alınan 2 bin fıstık ağacının işletileceğini veya kaymakamlık aracılığıyla kiraya verilerek yıllık 20-25 ton gelir elde edileceğini, bunun da Zeugma kazıları için harcanacağını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

''Fırat Nehri'nin kenarında normalde yerleşim yerleri ve fıstık ağaçlarının olduğu yerler. Tarihi kent, tarihi alanlar da bu alanlar da bu alan içerisinde. Dolayısıyla biz kamulaştırmak yoluna gittik. Yaklaşık 150 dönüm alanı kamulaştırdık. Bu alanda tabi yüzlerce binlerce fıstık ağacı da var, görülüyor. Şöyle bir pratik uygulama yaptık. Kamulaştırdığımız fıstık ağaçlarının gelirlerini de kaymakamlığa devrettik. Kaymakamlık da kazı ekibinin bazı ihtiyaçlarını bu yolla karşılıyor. Bu şekilde hem kamulaştırma sonunda ortaya çıkan bu şeyi atıl durumda kalmamış oldu, hem de kazı ekibi bu şekilde desteklenmiş oluyor. Böyle pratik bir uygulama gerçekleştirmiş olduk biz. Tahminen 2 bin ağaç vardır, 2 bin ağaç vardır. Yani tonlarca fıstık demek bu da olduğunda. Bunun gelirlerini kaymakamlık kiraya veriyor, kendisi karışmıyor aldığı kira gelirini, aldığı kira gelirini yine hem diğer ihtiyaçlarını hem özellikle Zeugma’daki kazı ekibinin ihtiyaçları ve buradaki diğer alanlar için kullanıyorlar.

Malum fıstık bir yıl olur bir yıl olmaz. Bu hesabı ürettiğimizde toplam 15-20 ton arası fıstık çıkar. Bu da buradaki kazı ekibi için oldukça güzel bir ekstra bir gelir kaynağı. Biz özel idare olarak burayla ilgili bir tasarrufta bulunmuyoruz. Yani kamulaştırdığımız alandaki gelirleri doğrudan kaymakamlığa ve oradan da yine kazı ekibine ve kazı çalışmalarına katkıda bulunmuş oluyoruz. Biz de fıstığın her yıl var olması için dua ediyoruz. Sonuçta buradaki gelir yine turizme katkı olarak geri dönmüş oluyor''.

ETİKETLER: kurum arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmaya-fistik-parasi_84214.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!