Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeytinburnu Arsasını TOBB Aldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) hazine arama tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul Zeytinburnu'ndaki arsalardan 73 bin metrekarelik parsele, KDV hariç 392 milyon YTL teklif verdi.

Milliyet Gazetesi
Zeytinburnu Arsasını TOBB Aldı

ürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (Emlak GYO) ait olan ve bir süre önce hazine arama iddialarıyla gündeme gelen Zeytinburnu'ndaki iki parsel arsanın büyüğüne (73 bin metrekare) en yüksek teklifi verdi.

Emlak Konut GYO'da yapılan ihalede, 73 bin ve 15 bin 500 metrekarelik iki parsel, açık artırma yöntemiyle satışa sunuldu. Muhammen bedeli 184 milyon YTL olan 73 bin metrekarelik arsanın ihalesinde en yüksek fiyatı, yüzde 18 KDV hariç 392 milyon YTL'yle TOBB verdi.

Daha önce arsayla ilgilenenler arasında adı geçmeyen TOBB'un ihaleye katılımı ve muhammen bedelin iki katı fiyat teklifi vermesi sürpriz oldu. TOBB kaynakları, Levent'teki binanın yetersiz kalması üzerine yeni bir arsa alınmasının gündeme geldiğini belirtti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, "İstanbul'daki yerimiz bize dar geliyor, bütün birimlerimizi Zeytinburnu'nda yapacağımız yeni binaya taşıyacağız. İhtiyacımız için aldık. Burada hazine olduğu iddialarıyla işimiz yok. Haberdar bile değilim" dedi.

Levent'teki yer çok değerli
TOBB'un Levent'teki binasında halen Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), TOBB TİM A.Ş., TSE ve TOBB yönetimine ait diğer birimler bulunuyor. Yetersiz kaldığı belirtilen bu binanın arsası çok değerli. TOBB'un, Zeytinburnu'na taşınmasından sonra boşalacak olan Levent binasını oldukça yüksek bir fiyata satabileceği yorumları yapıldı.

TOBB kaynakları, "Şimdilik ne yapılacağı konusunda bir kesinlik yok ancak mutlaka değerlendirilecek" dedi.

Metrekaresi 10 bin dolar
Emlak uzmanları, Levent'teki arsaların birim metrekare fiyatları 10 bin doları aşması nedeniyle TOBB binasının da değerlendiğini belirterek, "TOBB Levent binasının satışından elde edeceği gelirle Zeytinburnu arsasının bedelini fazlasıyla öder" değerlendirmesinde bulundu.
TOBB'un en yüksek teklifi verdiği arsa, özelleştirilen Et ve Balık Kurumu'ndan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na geçmişti. Sahil yoluna cepheli olan arsanın bitişiğinde İbis Otel yer alıyor.

Hazine çıkarsa şartı
TOBB yetkilileri, Zeytinburnu'nda TOBB birimlerinin yer alacağı binanın haricinde kalan arsanın da 'bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirileceğini' kaydetti. Böylece Levent'teki binanın satışından elde edilecek gelirin yanı sıra denize nazır Zeytinburnu arsasının bir kısmının ticari olarak değerlendirilmesinden de TOBB gelir sağlayacak.

Zeytinburnu arsası daha önce 184 milyon YTL'ye ihale yoluyla satılmış, ancak bu ihale iptal edilmişti. Emlak Konut GYO, arsanın arazide 'devletin hazine, altın arayacağı' iddiaları nedeni ile değil, istenilen rakama ulaşılmadığı için iptal edildiğini açıklamıştı.

Bu gelişmeden sonra Emlak Konut GYO, ihale şartnamesine yeni ihalede satıştan sonra herhangi bir resmi aramayla hazine gibi bir şey çıkması halinde yüzde 25'inin kendisine, yüzde 50'sinin devlete, yüzde 25'inin ise yeni sahibine ait olacağına ilişkin bir madde koydurmuştu.
TOBB'un aldığı ihalede de bu şart korundu.

Küçük parsel Ottoman'ın oldu
Satışa çıkarılan küçük parsele de yüzde 18 KDV hariç 87 milyon YTL peşin bedelle en yüksek teklif Ottoman Gayrimenkul'den geldi.
2007'de kurulan Ottoman Gayrimenkul'ün yönetim kurulu başkanı Hamdi Altunalan, Sinpaş'ın iştiraki Seranit'in genel müdürü. Ottoman'ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Fehmi Akın da Faysal Finans'ın kurucuları arasındaydı. Bir dönem Al Baraka Türk'ün genel müdürlüğünü yaptı. Akın, 2005'te Docar'ı, 2006'da da Esas Holding'e ait Desas A.Ş.'nin çoğunluk hisselerini alan Kuveytli The International Investor (TII) grubunun Türkiye operasyonlarını yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytinburnu-arsasini-tobb-aldi_56301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!