Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Ankara Depreme Duyarsız

Zeytinburnu’nda Karanlık Tablo

İstanbul’da depreme hazırlık çalışmaları kapsamında 2 yıl önce bina taraması başlatılan Zeytinburnu’nun deprem haritası çıkarıldı.

NTV-MSNBCüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2006 sonuna kadar 10 ilçenin daha deprem haritasının çıkarılacağını söyledi.

İstanbul’un deprem master planı kapsamında pilot bölge seçilen Zeytinburnu’nda 2 yıl önce başlatılan çalışma tamamlandı. 9,5 milyon YTL’ye malolan projede 8 üniversiteden 60 profesör ve 400 uzman görev aldı. Çalışmanın detayları, 580 bin sayfalık bir raporla sunuldu.

247 bin 669 nüfusu bulunan ilçede, 16 bin 30 bina bulunuyor. Bu binalardan 2 bin 295’i yüksek risk altında. Raporda, ilçede yüksek riskten 72 bin 388 kişinin etkileneceği belirtiliyor.

Ağır hasarlı binaların yıkım, enkaz kaldırma ile geçici ve kalıcı konut yapımının maliyeti ise 934,5 milyon doları bulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ağır risk altındaki binaları yıkmada kararlı.

10 İLÇENİN DEPREM HARİTASI ÇIKACAK

Zeytinburnu pilot projesinden elde edilen verilere göre İstanbul genelinde ağır hasarlı binaların yıkım, enkaz kaldırma ve konut yapımının maliyeti ise tam 17,3 milyar dolar olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Meclisten çıkması beklenen kentsel dönüşüm yasası ile ağır hasarlı binalara fiilen müdahale haklarının olacağını açıkladı.

2006 sonuna kadar Fatih, Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece’nin de aralarında bulunduğu 10 ilçenin deprem haritasının çıkartılması planlanıyor.

JAPONLARIN ARAŞTIRMASI

Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın İstanbul geneli için yaptığı araştırma da, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. İstanbul nüfusunun 8 milyon 739 bin ve bina sayısının 724 bin 633 olarak ele alındığı rapora göre; 51 bin 447 ağır hasarlı bina bulunuyor.

Toplam hane sayısı ise 2 milyon 383 bin, yüksek riskten 658 bin 125 kişinin etkileneceği belirtiliyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytinburnunda-karanlik-tablo_32524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!