Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zigana Tüneli, 500 Milyon Liraya Mal Olacak

Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan tarihi İpek Yolu üzerindeki yeni Zigana Tüneli’nin yapımına eylülde başlanacak. Tünel, 3 yılda tamamlanacak.

yapı.com.tr
Zigana Tüneli, 500 Milyon Liraya Mal Olacak

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan yeni tünelle ilgili Cengiz İnşaat ve kurum arasında sözleşme imzalanırken yaklaşık 500 milyon liraya mal olacak tünelin 3 yıl içerisinde bitirilerek ulaşıma açılması bekleniyor. Dünya Gazetesi'nden Meltem Gündüz'ün haberine göre, Ovit Tüneli’nden sonra Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak Zigana için yer teslimi yapıldı.

Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan ve Doğu Karadeniz’i Kafk aslar’a, Ortadoğu’ya ve İran’a bağlayan en önemli geçişlerden Zigana Dağı’nda yapımı planlanan 12 bin 900 metre uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli Projesi’nin inşaatına önümüzdeki ay başlanacak. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan yeni tünelle ilgili Cengiz İnşaat ve kurum arasında sözleşme imzalanırken yaklaşık 500 milyon liraya mal olan tünelin 3 yıl içerisinde bitirilerek ulaşıma açılması bekleniyor. Gümüşhane tarafından Köstere girişinden itibaren hafif kavisle başlayan tünel yüzde 3’lük eğimle Trabzon tarafından daha yüksek bir kotta çıkacak.


1 milyon 200 bin araç geçiyor

Yeni Zigana Tüneli’nin tamamlanmasıyla Gümüşhane’nin denize uzaklığı 30 dakikaya inecek. Zigana Dağı’ndan geçen taşıt sayısı yıllık 1 milyon 200 bini buluyor. Yetkililer, 1 milyon 200 bin araçta tüketilen yakıtın yarım saat daha az harcanacağı düşünülürse yeni Zigana Tüneli’nin kendisini beş yılda amorti edeceğini aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zigana-tuneli-500-milyon-liraya-mal-olacak_133712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!