Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İspanyol Mimardan 1 Milyar...

'Zindan'a Güneş Doğacak

Zindanı ile meşhur Yedikule'de bugünlerde farklı bir sevinç var. Çünkü yıllardır bomboş duran Yedikule'deki Gazhane'ye 1 milyar dolarlık bir anıtın yapılması gündemde.

Sabah EMLAK
'Zindan'a Güneş Doğacak

indanı ile meşhur Yedikule'de bugünlerde farklı bir sevinç var. Çünkü yıllardır bomboş duran Yedikule'deki Gazhane'ye 1 milyar dolarlık bir anıtın yapılması gündemde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İspanyol Mimar Jose Maria Thomas Llavador'un talebini değerlendirdikten sonra kendisine milyar dolarlık anıt yapmak için Yedikule'yi gösterdiğini ifade ederek, "Temmuz ayında projenin detaylarını görüşeceğiz" diye müjde verdi.

İstanbul'un simgesi olan bir anıta evsahipliği yapacak Yedikule'de merakla projenin detayları bekleniyor. Çünkü gazhane ve onun yanında dericilerin vakfına ait alan bir anda cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Bizans ve Osmanlı'ya ait eserlerin bulunduğu ve bir çok evin koruma altına alındığı Yedikule'de bu gelişmelerin gayrimenkul piyasası üzerindeki etkileri henüz netleşmiş değil.

Daha çok Doğu kökenli vatandaşlarımızın yaşadığı Yedikule'de satılık evlerin fiyatı 50 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'lere kadar çıkıyor. Bir emlakçı, "Dün dört katlı 110 metrekare bir evi 150 bin YTL'ye sattım. Biraz bakımlı olsaydı 200 bin YTL'ye giderdi" diye anlatıyor. Kiralara bakıldığında ise rakamlar 200- 300 YTL'den başlayıp, 600 YTL'ye kadar uzanıyor. Tarihi ve eski bir semt olan Yedikule bu yapıyı taşıyan bir çok yer gibi büyümeye müsait değil. Bu nedenle buradan vazgeçemeyenler ya evlerini aslına uygun olarak restore ediyorlar, ya da satıp çıkıyorlar. Bir emlakçı, "Burada eskiden Rum ve Ermeni vatandaşlarımızın sayısı çok fazlaydı. Sonra evlerini satıp Suadiye, Etiler gibi yerlere gittiler. Bu yeni projeler belki hareket getirir" diye anlatıyor.

Gazhane 1993 yılından bu yana kapalı durumda
İspanyol mimara milyar dolarlık anıtı yapmak için adres gösterilen Yedikule'deki Gazhane, ilk sosyal amaçlı yapılan havagazı fabrikası olma özelliğini taşıyor. 1873 yılında inşa edilen fabrika İstanbul'un Avrupa yakısının büyük bölümünün havagazı ihtiyacını karşılamış. Kazlıçeşme tren istasyonu ile Yedikule Zindanları arasında bulunan arazinin yaklaşık 30 dönüm olduğu ifade ediliyor. Tesis 1993 yılında kapatıldı. O tarihten bu yana ise burası sanatsal etkinliklere, kliplere, reklamlara ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'a giriş kapısı
Yedikule İstanbul'un tarihi semtlerinden biri. Osmanlı ve Bizans döneminde İstanbul'a ancak özel izinle girilebiliyordu. Ziyaretçiler şehri çevreleyen surlardaki kapılarda bekletilip izinleri kontrol edildikten sonra kente alınıyordu. İşte bu kapılardan biri de Yedikule'de. Şimdi konserlere evsahipliği yapan Yedikule Zindanları ise padişahların öldürülmesine (II. Osman) tanık olmuş bir yer.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zindana-gunes-dogacak_46649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!