Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu Center, Tabanlıoğlu ve Emre Arolat'a Teslim

Finale kalan 4 mimarlık bürosu arasından Arolat ve Tabanlıoğlu'nun projelerini beğenen Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Zorlu'nun iki şirkete birden görev verdiği öğrenildi.

Sabah Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\haberler\60579.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>İstanbul Zincirlikuyu'daki eski Karayolu arazisini 800 milyon dolara alan Zorlu Grubu'nun proje yarışmasında ipi Türk mimarlar Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu göğüsledi. Finala kalan 4 mimarlık bürosu arasından Arolat ve Tabanlıoğlu'nun projelerini beğenen Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Zorlu'nun iki şirkete birden görev verdiği öğrenildi. Yeniden masaya oturan ve Zorlu'nun istekleri doğrultusunda birtakım eklemeler yapan iki mimarlık grubunun ortak bir büro kiralayarak çalışmaları için özel bir ekip oluşturacakları konuşuluyor. Bu arada daha önce Ahmet Zorlu'nun proje çerçevesinde "25-28 katlı 5-6 bina olacak" açıklamalarına karşın yeni projede bina sayısı 4'e çekildi. Yaklaşık 600 bin metrekare alan üzerinde yapılacak olan Zorlu Center'in 2010 yılında tamamlanması bekleniyor.

Dört bina olacak

Projenin yüksekliği konusundaki en önemli kıstası varlığı korunacak olan Zincirlikuyu'daki Karayolları binası oluşturuyor. 4 binanın yüksekliğinin Karayolları binasını geçmemesi gerekiyor. Ancak arazide aşağıya doğru kot farkı bulunduğu için binaların yüksekliğinin 100 metre civarında yani yaklaşık 25'er katlı olması söz konusu. Proje kapsamında Zincirlikuyu'nda rezidans, otel, ofis, alışveriş merkezleri ve yaşlılara özel yaşam alanları bulunacak. Edinilen bilgiye göre İstanbul III. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na yine dört proje gönderilecek. Zincirlikuyu'ya İstanbul'un simgesi olacak bir proje gerçekleştirmek istediğini sık sık dile getiren Ahmet Zorlu'nun sırf bu amaçla Amerika'dan Uzakdoğu'ya kadar bir çok ülkeyi gezerek binaları dolaştığı ve bu anlamdaki bilgisini artırmaya çalıştığı biliniyordu.

Hafriyat Mak-Yol'un

17 Ocak 2008'de 132 bin 36 sayılı karar ile Beşiktaş Belediyesi'nden ruhsatı alan Zorlu Gayrimenkul, ihalenin ilk bölümü olan hafriyat işini İstanbul'daki Mövenpick Otel'in işletmeciliğini de üstlenen Adnan Çebi'nin şirketi Mak-Yol İnşaat'a verdi. Yaklaşık 1.5 ay önce hızlı bir şekilde hafriyata başlayan Mak-Yol İnşaat, 9 ay içinde ilk fazı tamamlayacak. İlk bölümde hafriyat yapılacak, kazıklar çakılacak ve ishale hattı döşenecek. Ardından da Zorlu Gayrimenkul önce kaba inşaat, ardından da ince inşaat için yeniden ihaleye çıkacak.Yarışta dört mimarlık grubu finale kalmıştı

Zorlu Grubu tarafından açılan proje yarışmasına ilk önce dünyaca ünlü 14 mimarlık bürosu katıldı. Yapılan incelemeler sonunda yabancılar elenirken yerlilerden oluşan 4 grup finale kaldı. Cafer Bozkurt- Mete Arat-Cem Arat Ortaklığı, Emre Arolat Architects, Han Tümertekin- Hashim Sarkis-George Hargreaves Ortaklığı ve Tabanlıoğlu Mimarlık finale kalan gruplar arasında yer aldı. Son elemede ise Zorlu Grubu'nun patronu, Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu'nun projelerini çok beğendi. Birinden birini seçmek yerine işi iki mimarlık şirketine birden verdi. Ardından da Arolat ve Tabanlıoğlu'ndan ortak bir çalışma istedi. Piyasada mimarların pek birlikte çalışmaya alışık olmadığı ancak bu proje için ikna oldukları da konuşuluyor.

Dava sürdüğü için proje gizleniyor

Uzun süren bir yarışmanın ardından iki mimarlık grubuna proje için onay veren Zorlu Grubu, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası'nın açtığı davalar sürdüğü için projeyi sır gibi gizliyor. İşi hızlandırmak için hafriyatta davanın bitmesini beklemeyen Zorlu Gayrimenkul'un bundan sonra projesi ile birlikte Koruma Kurulu'na giderek onay alması gerekiyor.

'Hafriyat için beklenmeliydi'

Zorlu Gayrimenkul'ün hafriyata başlamasını Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu, 'yanlış bir adım' olarak değerlendirdi. Muhcu, "Bunun için yetki belediyede. Ancak dava konusu olan bir arazi var ortada. Bu nedenle geriye dönüşü zorlaştıracak çalışmalara izin verilmemesi gerekiyor. Halen davada bilirkişi raporunu hazırlamış değil. Yani süreç devam ediyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-center-tabanlioglu-ve-emre-arolata-teslim_60579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!