Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu’dan Rlektriğe 8 Milyar Dolar

Murat Sungur Bursa, global finans krizine rağmen grubun 2015 yılında 4.200 Megawattlık (MW) elektrik üretim kurulu gücüne sahip olmak için planladığı 6-8 milyar dolarlık yatırım hedefinden vazgeçmediğini, bu kapsamda Türkiye, Rusya, İsrail ve Pakistan’da bu yıl yeni santrallar devreye alınacağını veya inşaatlarına başlanacağını söyledi.

Radikal Gazetesi
Zorlu’dan Rlektriğe 8 Milyar Dolar

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, global finans krizine rağmen grubun 2015 yılında 4.200 Megawattlık (MW) elektrik üretim kurulu gücüne sahip olmak için planladığı 6-8 milyar  dolarlık yatırım hedefinden vazgeçmediğini, bu kapsamda Türkiye, Rusya, İsrail ve Pakistan’da bu yıl yeni santrallar devreye alınacağını veya inşaatlarına başlanacağını söyledi.

Bursa “Türkiye’nin 2015’te 60.000 MW kurulu kapasitesi olur. Bizde 4.200 MW ile önemli oyunculardan biri oluruz. Bunun için 6-8 milyar dolarlık yatırım planımız hâlâ geçerli. Bu  yatırımlara 2010’da başlarız, önemli kısmı 2013-2014’te olur ve 2015’te tamamlarız.”

İsrail’e dört doğalgaz santralı

Yatırımlar arasında İsrail’de 1.050 MW gücünde dört  adet doğalgaz santralından ilk olan 800 MW gücündeki santral için İsrailli iki bankayla yaptıkları kredi görüşmelerinin olumlu gittiğini belirten Bursa, “1.05 milyar dolara mal olmasını beklediğimiz 800 MW kapasitedeki Dorad santralı için kredi yazın tamamlanır ve inşaat yılın ikinci yarısında başlar. İnşaatı 36 ayda tamamlarız” dedi.

Zorlu Enerji’nin, İsrail’in Gazze saldırısı sonrası bu projeyi yeniden gözden geçirdiğini belirten Bursa  “Ancak şuna inanıyoruz ki bizim İsrail projelerimiz Türkiye ile İsrail ve İsrail ile Filistin arasındaki ilişkilerin düzelmesi açısından fayda sağlayacak bir adım olacak” dedi.

Özelleştirme ihalesiyle geçen yıl 510 milyon dolara aldıkları, dokuz küçük santrala sahip Ankara Doğal santrallerına 2010’dan başlayarak 3 yılda 170-200 milyon dolar yatırım yapıp kapasiteyi 30 MW artırmak istediklerini belirten Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, 2010’un ikinci çeyreğinde bu yatırım için finansman müzakerelerine başlayacaklarını söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/zorludan-rlektrige-8-milyar-dolar_66562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!