Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2007 Yılı Ajanda Fotoğraf Yarışması: Sokaklar

2007 Yılı Ajanda Fotoğraf Yarışması: Sokaklar

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi
2007 Yılı Ajanda Fotoğraf Yarışması: Sokaklar

b>TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin bu yıl sekincisini gerçekleştireceği geleneksel fotoğraf yarışmasının teması 'Kentler, Sokaklar' olacak.

2005 yılında Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından belirlenen “Kentleri Paylaşmak” teması anımsandığında, kamusal alan olarak “sokak” güncel bir tartışma ve araştırma alanı yaratmaktadır. Özellikle, İstanbul kentinde tartışılan ya da yaşama geçirilen yeni projeler ve kentsel dönüşüm önerileri bağlamında bakıldığında “sokak”, uygar ve çağdaş kentin yaşam alanı olarak tartışmaya açılıyor.

Mimarlık, mekânı ve kültürü yeniden üretirken yaşamı da yeniden yorumlar. Bu yeniden yorumlama sürecinde sokak, kent kültürünün bir yansıma alanıdır. Kentsel yaşama ait değerler, tarihten günümüze taşınırken eski’nin sürdürücüsü, yeni’nin yaratıcısıdırlar. Bu aynı zamanda, mekânı ve yaşamı dönüştüren mimarın da uygarlığa katılma biçimini gösteren bir süreçtir.

“Sokak”, toplumsal açıdan önem taşır; kentlinin ve kentteki herkesin kentle buluştuğu ve kendisini ifade ettiği alandır. “Sokak”, kent kültürü ile mekân arasındaki ilişkiyi yansıtmadaki niteliğiyle de baskındır. Sokaklar, sadece binaların oluşturduğu dokularıyla değil, pencereleri, kapıları, komşuluk birimleri, girişleri vb. gibi mimari öğeleriyle de yeniden üretilen kent kültürünün göstergeleridirler, sosyal ve kültürel tarihi yansıtırlar. Çoğulculuk, şeffaflık, toplumculuk vb. gibi bugün mimarlık alanında tartışılan birçok kavramı, somut olarak sokakların tarihinden izlemek olanaklıdır.

Yarışma Takvimi:

Son Katılma Tarihi : 1 Ağustos 2006
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 14 Ağustos 2006
Sonuçların Açıklanması : 21 Ağustos 2006
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı : 4 Ekim 2006, (17:00)
Fotoğrafların İadesi : 27 Şubat 2007

Katılım
Yarışmaya, en çok 6 adet olmak üzere, 5x5 cm. camlı çerçeveye konulmuş “35 mm renkli saydam” veya uzun kenarı 40 cm. olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte tif ya da jpeg formatında ve (CMYK olarak düzenlenmiş) dijital fotoğraf ile Seçici Kurul ve Ajanda Yayın Kurulu dışında herkes katılabilir. Daha önce ödül almış ve yayımlanmış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

Fotoğraf çerçevesinin doğru bakış yönünde sol alt köşesinin renkli bir nokta ile işaretlenmesi ve arka yüzüne katılımcının 6 rakamdan oluşan rumuzunun, fotoğraf adının ve fotoğraf numarasının yazılması gerekmektedir. Katılım formunda katılımcının açık kimliği ve iletişim bilgilerinin yanı sıra her fotoğraf için yer, tarih ve konunun kısa bir açıklaması mutlaka yer almalıdır. Katılım formu doldurulduktan sonra bir zarfa konarak zarfın üzerine sadece rumuz yazılmalıdır.

Fotoğrafların ve katılım formunun bulunduğu zarf, postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek başvuru adresine gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. Postadaki olası gecikme, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

Ajanda Yayın Kurulu'nun yarışmaya katılan fotoğraflar arasında, temaya uygunluk ve Türkiye ile sınırlılık yönünden yapacağı ön elemenin ardından Hilmi Etikan, Aras Neftçi, İlteriş Tezer, Güven Birkan ve Şeniz Kabadayı’dan oluşan Seçici Kurul tarafından 41 adet fotoğraf 2007 ajandası için seçilecektir.

Ajanda için seçilen 41 adet fotoğraf, ajanda dışında çeşitli yöntemlerle çoğaltılmış olarak yarışma sergisinde ve sergi duyurusunda, ayrıca Mimarlar Odası’nın öngöreceği her türlü yayın ve etkinlikte isim belirtilerek kullanılabilecektir.

Ödüller
Ajandanın kapağı ve içinde kullanılacak bütün fotoğraflar için 200 YTL. ödülün yanı sıra, tüm katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” verilecektir.

Bilgi için
Nilgün Uzun Uluocak - TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Barbaros Bulvarı 34349 İstanbul

T: (0212) 227 69 10
F: (0212) 236 85 28
E: yarisma@mimarist.org

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2007-yili-ajanda-fotograf-yarismasi-sokaklar_45602.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!