Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2009 WAF Ödülleri'nde Finalistler Açıklandı

Barselona'da gerçekleştirilecek olan World Architecture Festival kapsamında düzenlenen 2009 WAF Ödüllerinin finalist listesi açıklandı. Listede Türkiye'den on proje bulunuyor; altısı ise Emre Arolat imzasını taşıyor.

yapi.com.tr
2009 WAF Ödülleri'nde Finalistler Açıklandı

eni Zelanda’dan bir ağaç ev-restaurant, Los Angeles’ta konumlanan bir uzay çağı lise binası, Güney Kore’den göz kamaştırıcı bir kültür kompleksi ve Londra Wimbledon Merkezi, dünyanın en büyük mimarlık yarışlarından World Architecture Festival (WAF) Ödülleri’nin 272 finalisti arasından sadece birkaç proje…

Times Meydanı’ndan teraslı bir bilet gişesinden Pekin Uluslararası tren terminaline uzanan farklılıkta işleri kapsayan WAF Ödülleri, mevcut küresel ortamın “Az, daha çoğunu meydana çıkarır” (Less Does More) şeklindeki mottosunun da bir tür yansımasını ortaya koyuyor. Çünkü ödül programı, 2009 yılı boyunca az gider ile büyük değer ortaya koymaya çabalayan mimarların sorunlarını ve çözümlerini inceleme fırsatını sunuyor.

WAF Ödülleri’nin final listesinde, İran, Suriye, Sierra Leone, Vietnam, Gana, Güney Kore ve Hindistan başta olmak üzere dünya mimarlık ve yapı piyasasının yükselen oyun alanlarını da kapsayan 67 farklı ülkeden projeler bulunuyor. Kanada, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Çin ve İskandinavya ise finalist listesinde ağırlığı olan ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Listede küçük ve orta ölçekteki pratikler ile Grimshaw, Foster + Partners, Farrells ve Skidmore Owings & Merrill gibi mimarlık üretiminin “büyük kedi”leri bir arada yer alıyor.

Uluslararası mimarlık ortamını kutlama ve sunma amacı güden WAF Ödüllleri’nin 2009 finalistleri arasında Türkiye’den de projeler bulunuyor. Türkiye’den çeşitli kategorilerde toplamda on projenin finale kaldığı ödül programında başı çeken Türk ofis ise, Emre Arolat Architects (EAA) oldu.

EAA’nın 7800 Çeşme Otel ve Rezidans projesi, “Karma İşlev” ve “Tatil” kategorilerinde finale yükseldi. Ünlü mimarlık pratiğinin Bodrum Büyük Kulüp projesi “Gerçekleştirilmemiş Ticari Projeler”, Eyüp Belediyesi Nikah Dairesi “Gerçekleştirilmemiş Kültür Projeleri”ve Sinpaş Eco-Town önerisi “Gerçekleştirilmemiş Planlama” kategorilerinde finale kalırken,  Likör Projesi ve BcD Residences projeleri “Gerçekleştirilmemiş Konut Projeleri” kategorisinde finalist seçildi.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Ankara Doğan Media Center ve Kisebükü Summer Resort projeleri ile finaline yükseldiği WAF Ödülleri’nin diğer Türk finalistlerini ise Acıbadem Maslak Hastanesi ile ZOOM TPU ve Muğla Bakraz Evleri ile Koleksiyon Holding oluşturuyor.

2009 WAF Ödülleri’nin şu ana kadar onaylanmış jüri üyeleri arasında Rafael Vinoly, Farshid Moussavi, Vittorio Lampugnani, Sir Peter Cook, Kengo Kuma, Will Alsop, Roger Zogolovitch ve Nabil Gholam bulunuyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından mimarlık medyası editörleri de bu seçim sürecine katkıda bulunacaklar.

Diğer ödül programlarından farklı olarak finale çıkan mimarlara, projelerini kamuya sunma ve yıldızlar geçidini andıran bir jürinin önünde projelerini tanıtma şansı tanıyan WAF Ödülleri’nin sonucunda, “Dünya Yılın Yapısı Ödülü”nün sahibi belirlenecek.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2009-waf-odullerinde-finalistler-aciklandi_71689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!