Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması: Şehirden Uzak

Türk Ytong’un Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonuyla düzenlediği 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması başladı. Kazanan ekiplerin 16. Venedik Mimarlık Bienali Gezisi ile ödüllendirileceği yarışmanın son katılım tarihi 4 Aralık 2017.

yapi.com.tr
1

Yarışma Duyuruları

2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması: Şehirden Uzak 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması: Şehirden Uzak
SON BAŞVURU TARİHİ 4 Aralık 2017
DÜZENLEYEN

Türk Ytong tarafından, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonuyla

OKUL-ÖĞRENCİ / PROFESYONEL Okul-Öğrenci
E-POSTA

raportor@yem.net

İLETİŞİM: Yapı-Endüstri Merkezi / A: Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430, 34394, Fulya - İSTANBUL / T: (212) 266 70 70
+ Ajandama Ekle

Bu yıl 19.’su gerçekleştirilen Ytong Mimari Fikir Yarışması, “Şehirden Uzak”  başlığı altında katılımcıları, nüfusu giderek azalan; doğal özellikleriyle elverişli ama sosyal nitelikleriyle elverişsiz koşullara sahip olan “Kent Dışı Mekânlar”ın canlandırılması ve özünü yeniden kazanabilmesi için projeler geliştirmeye davet ediyor. Kazanan ekiplerin “16. Venedik Mimarlık Bienali Gezisi" ile ödüllendirileceği yarışmanın son katılım tarihi 4 Aralık 2017

Tek tip kentleşmeye alternatif projeler

Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong tarafından 19. kez düzenlenen 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl “Şehirden Uzak” başlığıyla,  Türkiye’nin en önemli sorunlarından birine parmak basıyor. Tek tip yapılaşma neticesinde niteliklerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalan kent dışı mekânlar için, sosyal ve kültürel özelliklerini yeniden kazanabilecekleri kurgusal tasarımların geliştirileceği yarışmada katılımcılar, temaya ilişkin bir yer belirleyerek, yer-mekân özelinde bir sorun tanımlayacak ve buna çözüm üretecekler.

Büyükşehir yasası ile kentin birer mahallesi haline gelen kent dışı mekânlarda, yapılar da kentsel imar koşullarına bağlı kılınıyor. Türk Ytong düzenlediği fikir yarışması ile nüfusu giderek azalan, doğal özellikleri ile elverişli ancak sosyal koşulları nedeniyle yetersiz birer yaşam alanı haline gelen bu mekânları özelliklerine uygun olarak yeniden canlandıracak açılımlara kapı açıyor.

Katılımcıların mekân seçiminde, sorun tanımında ve çözüm önerilerinde serbest bırakılacağı yarışmada, kent dışı mekânları kentlerden ayıran ‘imece’ ve ‘birleştiricilik’ kavramlarından hareketle kolektif ve katılımcı bir yaşam kültürüne hizmet edecek tasarımların geliştirilmesi bekleniyor.

Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan Volkan, Brigitte Weber Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Brigitte Weber, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Sanatçı, Fotoğrafçı ve Akademisyen Murat Germen ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek.

Kazanlar 16. Venedik Mimarlık Bienali’ni ziyaret edecek 

Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge planlamacıları ile bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip ya da bireysel olarak başvurulabilecek. Kazanan proje sahiplerinin Venedik Mimarlık Bienali Gezisi ile ödüllendirileceği yarışmanın son katılım tarihi 4 Aralık 2017. Yarışma ile ilgili açıklayıcı bilgi ve yarışma şartnamesi www.ytongakademi.com adresinden temin edilebilir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2017-ytong-mimari-fikir-yarismasi-sehirden-uzak_161514.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kentler de son zamanlarda önemli gelişmeler bulunmakta bu gelişmelerin yanı sıra sağlam bina yapıları malesef pek çok az yapılan yasalarla birlikte bunun önüne geçilmeye çalışılsada hala doğu illerinde pek uygulandığı söylenemez. Bu çalımalar'da doğu illerinde daha çok verim elde edile edile bilir . Çünkü açık ortam çok olduğu için ve çevre şartları bunu gerktirdiği için her bölge verim konusunda daha elverişlidir . YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!