Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Yaşasın Kentler Yarışması: MaxMix Şehirler

UIA Başkanı Jamie Lerner tarafından 2004 yılında başlatılan, tüm mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açık uluslararası bir yarışma olan 'Yaşasın Kentler' (Celebrating Cities), bu yıl "Maxmix Cities" (Maksimum Karışım / Maximized Mixture Cities) teması ile düzenleniyor. Kentlerin en duyarlı noktalarına müdahale ederek onları sağlıklılaştıran ve

Mimarlar Odası

Yarışma Duyuruları
SON BAŞVURU TARİHİ 7 Ocak 2009
TESLİM TARİHİ 19 Ağustos 2009
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 1 Ekim 2009
+ Ajandama Ekle

B>

UIA Başkanı Jamie Lerner tarafından 2004 yılında başlatılan, tüm mimarlara ve mimarlık öğrencilerine açık uluslararası bir yarışma olan ‘Yaşasın Kentler’ (Celebrating Cities), bu yıl “Maxmix Cities” (Maksimum Karışım / Maximized Mixture Cities) teması ile düzenleniyor.

Kentlerin en duyarlı noktalarına müdahale ederek onları sağlıklılaştıran ve onaran kentsel akupunktur örneklerinin arandığı yarışma, bu noktasal müdahalelerin uzun vadede büyük çapta kentsel gelişime katkıda bulunmasını amaçlıyor. İkincisi UIA İtalyan kesiminin desteğiyle gerçekleştirilmiş olan Yaşasın Kentler Yarışması’nın üçüncüsü ise UIA’nın Kore Kesimi olan Kore Mimarlar Federasyonu (FIKA) tarafından organize ediliyor.

Kentteki insan etkinliklerinin her geçen gün keskin sınırlarla belirlenmesi daha da zorlaşıyor ve kentlerde sürdürülebilirliğin sağlanması için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuluyor. Bu fikirden hareketle, “MaxMix” kavramı farklı alanlardaki dinamiklerin değişimi ve karışımıyla kentte yeni bir düzen kurma sürecine işaret ediyor.

Kentin içeriğinin giderek çeşitli hale gelmesi ve bu çeşitlilik içindeki etkileşimler kent için tamamen yeni bir değer yaratma potansiyeline sahip. Bu kapsamda açılan yarışmayla dünün, bugünün ve yarının değerleri ile işlevleri karıştırmak ve insan, kent ve doğa uyumunu sağlamak için alternatif fikirler aranıyor.

“Maxmix” fikri, kentsel alan için beklenmedik değişimlerin gerçekleşebileceği yeni bir yöntembilim sağlayabilir. Bir simyacının bilindik metalleri altına dönüştürmek için doğru karışım oranlarını araması gibi, mimarlar da kentin yaşam kalitesini artırabilmek için bu sorunun cevabını aramalılar. 3. Yaşasın Kentler Yarışması, “Programların karışımı için doğru oranları ararken, hangi mimari öğeler karışıma katılmalı ve bunların yeri ne olmalı?” sorusuna yanıt arıyor.

Resmi dili İngilizce ve Fransızca olan yarışmaya, UIA’ya üye olan ülkelerden mimarlar ve mimarlık öğrencileri katılabiliyor. Mimarlar Odası’nın UIA’ya üye olması nedeniyle, Türkiye’den mimarlık öğrencileri Öğrenci Kategorisi’nde; Mimarlar Odası’na kayıtlı mimarlar ise Profesyonel Kategorisi’nde bu yarışmaya katılabilecek.

Ulusal ve uluslararası olarak iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek yarışma, internet üzerinden yapılacak başvurular ve teslimler aracılığıyla yürütülecek. Yarışmaya katılacak projelerin, ulusal ve uluslararası etaplarda değerlendirmeye alınabilmesi için yarışmanın uluslararası web sitesine yüklenmesi gerekiyor. Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi içeren ve yarışmaya kayıt ve katılım prosedürlerinin gerçekleştirileceği web sitesinin 8 Ekim 2008’de açılması planlanıyor.

Yarışma Takvimi
Yarışma web sayfasının açılması
: 8 Ekim 2008
İnternet üzerinden kayıtların başlaması : 5 Aralık 2008
Kayıt işlemleri için son tarih : 7 Ocak 2009
Yarışmacıların soruları için son tarih : 11 Ocak 2009
Soruların cevaplanması için son tarih : 25 Şubat 2009
Projelerin internet ortamında teslim edilmesi ve ulusal jüri süreci : 13-19 Ağustos 2009
Internet ortamında gerçekleştirilecek uluslararası jüri çalışmasının ilk aşaması : 28 Ağustos-9 Eylül 2009
Uluslararası jürinin son kararı ve ödüllendirmeler : Eylül 2009
Kazananların açıklanması : Ekim 2009

Ödüller
Her kategori için birer Büyük Ödül: 5.000’er Euro
UIA’nın 5 Bölgesi için ayrı ayrı, her iki kategoride birer ödül (Her Bölgeden 5 Profesyonel, 5 Öğrenci Ödülü): 1.000’er Euro
UIA’nın 5 Bölgesi için, her iki kategoride ikişer Mansiyon (Her Bölgeden 10 Profesyonel, 10 Öğrenci Mansiyonu)

Aynı zamanda projesi ödül alan ekiplerden birer kişi, UIA Tokyo 2011 Dünya Mimarlık Kongresi’ne kayıt ücreti ödemeden katılabilecek.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/3-yasasin-kentler-yarismasi-maxmix-sehirler_63162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!