Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Ağa Han Ödülleri Verildi

Ağa Han Ödülleri Verildi

1977 yılında Ağa Han tarafından kurulan ve 1980 yılından beri her üç senede bir verilen Ağa Han Mimarlık Ödülleri açıklandı.

yapitr/ Deniz TÜRKERİ
Ağa Han Ödülleri Verildi

b>1977 yılında Ağa Han tarafından kurulan ve 1980 yılından beri her üç senede bir verilen Ağa Han Mimarlık Ödülleri açıklandı. Kazananlar ödüllerini 27 Kasım günü Hindistan Başbakanı'nın da katılımıyla eski Hint Hükümdarı Hümayun'un Yeni Delhi'deki mezarının bahçelerinde yapılan törende Ağa Han'ın elinden aldılar. Bilindiği gibi Ağa Han Mimarlık Ödülleri üç yılda bir veriliyor.

Mimarlık yoluyla İslam kültürünün anlaşılması ve değerlendirilmesinin amaçlandığı Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin sanatçı Ghada Amer, strüktür mühendisi Hanif Kara, mimar ve kent plancı Rahul Mehrotra, mimar Farshid Moussavi, filozof Modjtaba Sadria, filozof Reinhard Schulze, mimar ve peyzaj mimarı Elías Torres Tur, mimar Billie Tsien, mimar Jafar Tukan'dan oluşan 9 kişilik büyük jürisi, 44 ülkeden 378 projeyi değerlendirdi ve yapılar arasından yedisini ödüllendirdi. Ödüllendirilen yapılar arasında Türkiye'den Mimar Han Tümertekin'in Ayvacık'ta yaptığı ev de yer aldı.


Ödüllerin dağılımı şöyle:


İskenderiye Kütüphanesi (İskenderiye, Mısır)
Mimarlar: Snøhetta-Hamza Konsorsiyumu


İlkokul (Gando, Burkina Faso)
Mimar: Diébédo Francis Kéré


Kumtorbası Barınak Prototipleri (çeşitli yerlerde)
Mimar: Nader Khalili


Al-Abbas Camisi Restorasyonu (Asnaf, Yemen)
Mimar: Marylène Barret


Kudüs Eski Kentini Canlandırma Programı (Kudüs)
Mimar: OCJRP Teknik Bürosu


B2 Evi (Ayvacık/Çanakkale, Türkiye)
Mimar: Han Tümertekin


Petronas Kuleleri (Kuala Lumpur, Malezya)
Mimar: Cesar Pelli ve Ortakları

Jürinin, Türkiye'den ödül alan B2 evi için görüşleri ise şöyle;

Kanımızca bu ev kusursuzluğu, rahatlığı ve seyredilmeye yaraşır olmayı canlandırıyor. Yepyeni, benzeri görülmemiş bir yaratım, ama bir yandan da, yeraldığı ortamdan koparılması olanaksız bir parça. Çevresindeki yapılar ve yerşekilleriyle birlikte geçmişten gelen bir ev; kendine en yaraşan giysilere bürünmüş, gururla bekliyor kendi çağının gelmesini, çevresindekilerin de çözülüp kendisini bağırlarına basmasını, giderek bütün o görünümün yenilenmesini.

Bu ev olabildiğince az sayıda eleman kullanılarak gerçekleştirilmiş, ama gene de derin bir saygı uyandırıyor. Seyredildiğini biliyor, rahatsız da olmuyor bundan. Yüzünü uzaklarda uzanan ufuk çizgisine dönmüş, gizlemeden, sakınmadan dolaştırıyor bakışlarını.Mimarlık mesleğinin tüm bilgisinin, tüm zenginliğinin seferber olup kendisini ortaya çıkardığını biliyor. Mimarının birey olarak beslediği istekleri, mimarının yaşadığı özlemleri, o en benzersiz yanını yaşam alanına taşıdığını gayet iyi biliyor.

İçinde birileri oturmaya başladığında ise yepyeni bir anlamla doluyor, çevrede yaşayanlar gözünde odak noktası oluyor. Gelip geçenler, konuklar, meraklılar, herkes rahat bir ortamda olduğunu hissediyor hemen. Tek başına kaldığındaysa, kendine o pek yaraşan saygılı duruşuna bürünüyor yeniden.Ağa Han Mimarlık Ödülleri

Dünyanın en saygın mimari tasarım yarışmalarından olan Ağa Han Mimarlık Ödülleri, 1977'den bu yana kültürün ağır bastığı geleneksel değerlere sahip çıkan ama çağın geleneklerini de karşılayan bir mimarlığın geliştirilmesi amacıyla veriliyor.

İslam kültür çevresinde yeralan ülkelerdeki mimarlık etkinliğini teşvik etmek amacıyla 3 yılda bir düzenlenen yarışmada aday olacak yapılarda ödül dönemi başlangıcından önceki 12 yıllık dönemde inşa edilmiş, müslüman bir ülkede tasarlanmış ve en az bir yıl kullanılmış olma kriteri aranıyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/aga-han-odulleri-verildi_21295.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!